BİST100: GSRAY Ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: ABD’de Dış Ticaret Açığı Ve Libya Tezkeresi

ABD dış ticaret açığı

Ekim ayı verisi 66.5 milyar dolardan 66.8 milyar dolara yukarı yönde tekrar değerlendirilerek gözden geçirildi. İhracat Kasım ayında % 0.7 artışla 135.4 milyar dolardan 136.4 milyar dolara çıkarken bu dönemde ithalat ise % 1.3 düşerek 199.6 milyar dolara geriledi.

Avusturya ekonomisi

Avusturya ekonomisi 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre %0,2 büyüme kaydetti. 2018 yılının üçüncü çeyreğine göre ise büyüme oranı %1,5 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde büyümede özellikle iç tüketim talebindeki artış etkili oldu.

Çin PMI’da beklenen bir iyileşme beklenmiyor

Çin’in resmi imalatı PMI piyasası Salı günü piyasaya çıkacak, ancak ekonomi yavaşlamaya devam ettikçe, bu veriler yatırımcıların yeni yılın son işlem gününde para yatırmak isteyebilecekleri bir yol olmayabilir. İmalat dışı PMI da aynı gün piyasalara düşecekken, Caixin İmalat PMI’sı Cuma günü açıklanacak.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 114.753 puan ile kapanarak yükselişe devam sinyali (% 0.94) verdi. Hacim hafif dolgun. Al ağırlıklı olmasını iç/dış piyasalarda daha belirgin bir duruşa bağlayabiliriz.

İlgili grafikten, düzeltmenin netliğinin arttığını ve mevcut çizgide desteği arttıracağı söylenebilir. Bu hafta işlem günleri beklenenden daha az belirsiz geçtiğini sezgisel olarak fark etmekteyiz.

Osilatörler(göstergeler): Momentum oldukça olumlu ve etkili bir seviyede seyrediyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun paralel bir çizgide devam ettiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi % 85 ve üzerinde olup neredeyse tavan yapacak. Aroon indikatöründe Aroon up çizgisi ise istenen % 64 ile istenen seviyenin altında süregelmektedir.

Destek kademeleri güçlü şekilde 113.000 – 113.250 aralığında oluşturdu. Eğer dolgun hacim sağlanırsa ve EWO ‘nun da desteği devam ederse ve yukarı yönde bir trend başlarsa, direnç noktaları test edilecektir.

İlk destek noktalarının çekilmesi durumunda momentum da destek yitirirse 110.000 ‘e bir geri çekilişe neden olabilir. Fakat SMMA(mavi) çizgisi henüz nünün uzak olduğunu belirtiyor.

Direnç seviyeleri ise, 115.250 – 116.750 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” yukarılarda olursa direnç daha kolay aşılabilecektir.

Bu ay başlangıcında 106.000 ‘den 114.000 bine yükselen borsada, direnç noktalarının çabucak aşılması ile olumlu bir 2020 ‘ye dair olumlu sinyallerin alınmakta olduğu savunulabilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi Pazartesi gününde %-4.21 düşerek 2,05 TL ‘den kapanış buldu. Son seansta hacim, yeşil mum ile birlikte al sinyallerini vurguladı.

Grafikte, formasyon olumlu oluşum içerisinde bulunmaktadır. Yeşil sinyaller, nötr olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum hafif düştükten sonra yükseldi. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun yükseldiği kademeden aşağı yönde hareket ettiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi negatif olarak devam ediyor. Sınırın üzerine çıkarsa fiyatta tavana yönelme olasılığı artmış olacaktır. Aroon ise olumsuz seviyede fakat olumlu düzeltme oluşabilir.

Destek seviyelerinin, 1.88 – 1.96 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 1.78 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise 2,24 – 2,34 aralığı olarak belirtilebilir. Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “güçlü al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz. Fiyat aşırı düştüğünden aniden tepki alışı gelebilir.

BJKAS hissesinde ise %-4.56 düşüşle 2.51 fiyatından düşüş trendini önce destek seviyesinde tutmaya, sonra daha alt kademelere inmeye bıraktı. Hacim ise ortalamanın altında ve satış ekseninde gerçekleşmektedir.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, kırmızı sinyallerin son 4 seansta belirgin bir aşağı formasyon oluşturduğu, belirgindir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, hafif düştükten sonra 0.12 ‘de duraksadı. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun netliğini bozduğunu ve 0.12 ‘ye indiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi %5.77 ile oldukça aşağılara yönelimli olarak devam ediyor. Sınırın altına inerse fiyatta tepki alışı olasılığı artmış olacaktır. Aroon up çizgisi ise % 0 ki bu da istenmeyen bir durum ve tabanda olduğuna işaret ederken, düzeltme oluşabilir.

Destek seviyelerinin, 2.30 – 2.34 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek fakat osilatörlerde netlik az. Düşüş trendinde olası bir duraksamanın son bulacağı bir hafta olacağı beklentisi oluştu.

Direnç kademeleri; 2.60 – 2,68 TRY seviyelerinden kademe aralığında denilebilir.  Bu kademeler indikatörlerin(göstergelerin) desteğinden mahrum kaldı ve aşağı yönlü kısa pozisyonlar aşırı ön plana çıktı.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS ‘ın rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin bu hafta olumsuz çizgide güç kaybettiği ve bu kademe aralığına girdiğini belirtebiliriz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte fakat fiyat ve hacme bakarsak netliğin azaldığını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, piyasalar artık 2020 yılında yaşanacak temel piyasa verileri daha önem kazanacak. Volatiliteden uzaklaşan piyasalarda netlik arttı fakat spor hisse senetleri endeksi yeterince stabilite ve netlik kazanamadı. Bu bağlamda henüz tüm olumlu tablonun bu endekse yansımadığı savunulabilir. Boğa piyasası ve sıcak para rüzgarları bunun yanında osilatörleri düzeltme almış bir iç piyasa beklenmekte olup gündemin daha detaylı takip edilmesi önerilebilir.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN