BİST100: GSRAY Ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: ABD – Çin Ticaret Anlaşması

ABD-Çin arasındaki üst düzey görüşme trafiği devam ediyor. FED Başkanı Jerome Powell, faizlerin bir dönem daha sabit kalabileceğini belirtti. ABD’de faizlerin seyri, Çin-ABD arasındaki üst düzeyde olan bürokratların katılımını olduğu telefon görüşmeleriyle devam ediyor.

Kasım ayında ABD doları bazında MSCI Türkiye endeksi %7.3 oranında prim kazandı, MSCI G.O.P. endeksine göre de %6.7 daha iyi performans sergiledi. Türk hisse piyasasının rölatif teknik görünümde aşırı satımda bulunduğu ve göreceli olarak tepki alışının an itibariyle mümkün olduğu da bu öngörümüzü doğruladı. Türk hisse senedi piyasasında rölatif performans % 17 olarak gerçekleşti.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 105,983 puan ile mumların kırmızı sinyali güçlendi. RSI çizgisinin yeterli olduğu, bunun yanında EWO ve momentum ‘un arttığı ve Aroon ‘un kısmen düştüğünü görmekteyiz. Satıcı ağırlıklı bir hacim gözlemlendi. İlgili grafikten, Aroon up ve down arası düzeltmenin bu hafta yaşanmaması durumunda çıkış süreci devam edebilir.

İlk destek noktaları 104,250 – 105,100 ve direnç ise 108,500 – 109,000 olarak tanımlanabilir. 110.000 puan bu ay denenemedi ve psikolojik direnç noktasını oluşturuyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesinin 1,76 TL ‘den Salı gününde kapanış buldu. Momentum ve Stoch güçlenerek çizgisini yukarılara taşımaktadır. GSRAY ‘da mumlar yeşil ve kademeler dolgun seviyede yer almaktadır. Grafikte, fibonocci spirallerinin giderek daha geç yelken oluşturduğunu görüyoruz. Buna rağmen osilatörler beklenenden iyi ve yeterli çizgide gözlemlenmektedir. Aroon çizgisinde de düzeltme olursa al sinyalinin yukarılara doğru güçleneceği savunulabilir.

Destek seviyelerinin, al sinyali verdiği sürece, 1,60 – 1,66 TRY seviyelerinden olabileceği anlaşılmaktadır.  Bu aralık güçlü osilatörler ile halen al vermektedir. Ancak osilatörler desteği keserse ve çizgiler aşağı yönlü olursa destek seviyesi 1,56 – 1,60 aralığına düşebilir. Bu hafta C noktasına ulaşamaması trendin tersine döneceği anlamına gelebilir. Stop-loss fiyatı 1,56 olarak verilebilir.

Direnç noktaları ise 1,82 – 1,84 aralığı olarak belirtilebilir. Ani bir sıçrayış belirsizliği ve dolayısıyla hızlı bir düşüşü beraberinde getirme riski taşıyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BJKAS hissesinde ise 2,33 fiyatından ilerlemekte olup son seansta boğa piyasasının duraksadığı izlenimini verdi. Ortalama rayting “güçlü al” sinyali verdi. İlgili grafikten görüldüğü üzere, momentum ve Aroon olumlu ve net.

Destek seviyesi 2,20 ve 2,24 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek fakat kar olasılığı da yükseliyor. 3 aylık performansı % 57 ‘ye yükseldi.

Bu bağlamda, direnç seviyesi ise 2,34 – 2.42 TRY seviyelerinden kademe aralığında bulunacakları savunulabilir.  Bu aralık güçlü osilatörler ile halen al vermekte olursa daha yukarı yaşanan bir trend beklenebilir.

Hisse senedi piyasasında hacmin göreceli olarak arttığını, sıcak paranın halen çekilebildiğini görmekteyiz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörler olumlu sinyal vermektedir.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, Kasım ayında istenen endeks yükselişi sağlanarak kapandı. Fakat kritik nokta olan 106,000 ve üzeri ile 110 bin psikolojik sınırı henüz tam olarak aşılamadı. ABD – Çin cephesinden üst düzey iletişimin sağlanması istenen endeks puanına yatırımcıları ulaştıracağı savunulabilir. Fakat bu ana kadar da, birçok değişken ve belirsizliğin oluşabileceğini de hesaba katmak gereklidir.

Okan ÖZDEMİR