BİST100: GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz | Almanya’da İstihdamda Rekor

Borsa İstanbul 107,000 seviyesini denedi ve bununla birlikte Almanya ‘dan olumlu haberler geldi.

Almanya’da istihdamın rekor kırması demek bırakın sadece küresel durgunluk senaryolarını, robotların insan gücünün yerini doldurması savının 2019 ‘un sonunda dahil yakın gelecekte çok da mümkün olmadığını ifade etmektedir. Piyasalar ise hafif bir rahatlama yaşayabilir ve beklentiler güçlenebilir.

Almanya’da istihdam, üçüncü çeyrekte 45 milyon küsüratı ile 29 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Üçüncü çeyrekte istihdama katılan kişi sayısı 356 bin arttı. Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiği 1990 yılından sonra en yüksek rakama ulaşılmış oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde, 2018’in aynı çeyreğine kıyasla yüzde 0,8 artış kaydetti.

Uzmanlar, Almanya’da mesleki, literatür ve alan eğitimin birleştirilmesinin güçlü ekonomiye ve istihdama etkisinin büyük olduğunu belirtiyor. Fachmann denilen uzman kişi olarak Türkçe ‘ye geçirilebilecek terim ile meslek liselerinden mezun olanlar bir otomobili baştan sona üretebilecek bir bilgi kapasitesine ve bilgi yeterliliğe sahip oluyor. İşlenmiş hammaddeye gelince hepimiz Alman teknolojisini biliyoruz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği mumların al sinyali güçlendi. Seans olarak RSI çizgisinin yeterli olduğu, bunun yanında alıcı ağırlıklı bir hacim gözlemlendi. İlgili grafikten, Aroon up ve down arası düzeltme gerçekleşti ve olumlu işaret veriyor.

Dalgalı ve sıkışmış 95bin 105bin aralığında dalgalı trend bugün 107000 ‘in denenmesi ile son bulmuş olabilir. İlk destek noktaları 104,250 – 105,100 ve direnç ise 109,500 – 110,000 olarak tanımlanabilir. 110.000 kademeleri psikolojik ve bu ayın direnç noktası olabilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesinin 3 aylık yükselişini % 18,12 ve 6 aylık ise % -7,37 olarak gözlemlemekteyiz. Bu demek oluyor ki son demde giderek güçlenen bir momentum bulunmaktadır. GSRAY 2,26 fiyatında olup 1,86 – 1,45 TRY seviyesinde güçlü bir direnç karşısında bulunacağı görülmektedir. Grafikte, bu dirençte çift omuz ve baş formasyonu olduğunu görmekteyiz. Fakat hacim dolgun ve osilatörler olumlu olursa destek yukarılara doğru güçleneceği savunulabilir.

Al ve tut konumunu haftalık ve aylık olarak korumak için 1,60 – 1.66 TRY seviyelerinden destek sağlıyor olacağı anlaşılmaktadır.  Bu aralık güçlü osilatörler ile halen al vermekte olursa daha yukarı yaşanan bir trend beklenebilir. Bu hafta C noktasına ulaşamaması trendin tersine döneceği anlamına gelebilir. Stop-loss fiyatı 1,59 olarak verilebilir.

BJKAS hissesinde ise boğalar kısa vadede güç kaybedecek. 2,26 – 2,38 TRY ‘den 2,12 ‘a bir iniş silsilesi kademelerde çizgi bulabilir. Ortalama rayting “güçlü al” sinyali verdi ve dolgun bir hacmi var. İlgili grafikten görüldüğü üzere, momentum ve Aroon olumlu ve net.

Destek seviyesi 1,98 ve 2,04 TRY noktalarında bulunmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek fakat kar olasılığı da yükseliyor. 3 aylık performansı % 50,96 ‘ten %55,86 ‘ya yükseltti.

Al konumunu haftalık ve aylık olarak korumak için 2,12 – 2.20 TRY seviyelerinden destek sağlıyor olacağı anlaşılmaktadır.  Bu aralık güçlü osilatörler ile halen al vermekte olursa daha yukarı yaşanan bir trend beklenebilir.

Hisse senedi piyasasında hacmin arttığını, risk iştahının perçinlendiğini ve yabancı sermaye ile sıcak paranın çekilebildiğini görmekteyiz.  Sizden gelen talepler olursa, bu doğrultuda, yarınki yazımızda BİST100 ‘de en büyük ağırtop hisse senetleri ile BİST100 trend analizi yapmayı planlıyoruz.

Hisse senedi takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, Kasım ayında alınan güçlü bir beklentinin verim sağladığını görmekteyiz. Netlik ve geçerlilik bu hafta mumların yeşil ve dolgun olması fitillerin aşağıda kalması ile daha güvenilir bilgiler edineceğiz. Borsalar kripto para borsalardan daha fazla kazandırması durumunda yatırımcı grupları da çeşitlilik gösterecektir ve farklı yatırımcı profilleri göreceğimiz için trend noktasında daha az hassasiyet içeren fakat toplu ve yavaş tepkiler göreceğimizi düşünüyorum. Almanya ‘dan gelen rakamlar ise gurbetçi kardeşlerimizin güçlü şekilde ülkemize giriş yapacağı ve döviz getirilerinin artacağı ve inşaat sektörünün destek bulacağını savunabiliriz.

Okan ÖZDEMİR