BİST100: GSRAY ve BJKAS Teknik Analiz | Almanya Teknik Bir Resesyona Girdi Mi?

Alman büyüme rakamları, Euro bölgesinin en büyük ekonomisinin teknik durgunluğa girip girmediğini ortaya çıkarırken, Amerika’da Federal Rezerv Başkanı Powell’ın ifadesi, faiz oranlarındaki son “ateşkes” hakkında kanıtlar sunabilir. Ekonomik görünüme ek olarak, kısmi bir anlaşma konusundaki olumlu tutum ve İngiliz seçimleri hakkındaki kamuoyu yoklamaları nedeniyle piyasalar, ticari savaş haberlerini yakından izliyor olacak.

Almanya teknik bir resesyona girdi mi?

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, üçüncü çeyrek GSYİH verilerinin piyasaya sürüldüğü Perşembe gününe odaklanacak. İkinci çeyrekteki yavaşlamanın ardından, diğer bir olumsuz rakam, Euro bölgesinin geleceği konusunda endişeleri artıran teknik bir durgunluk olacaktır. Alman PMI’nin üçüncü çeyrek boyunca ne kadar zayıf olduğu göz önüne alındığında, böyle bir sonuç – ne yazık ki – oldukça muhtemel görünüyor.

Bu durumda, “kasvetli” son yıllarda geri döndüğü için Euro için çok kötü bir hafta olabilir ve negatif rakamlar Avrupa Merkez Bankası ‘nın daha fazla teşvik edeceği bir parasal politika demek olabilir. Büyük olasılıkla bu memnuniyetle karşılanacaktır, çünkü gelecekte daha düşük faiz oranları anlamına geliyor.

Ancak, büyük resimde, Almanya’da ılımlı bir gerileme Euro bölgesinin ihtiyacı olan olumsuz uyaran olabilir! Avrupa para politikası zaten tükenmiştir, bu yüzden ECB’den daha fazla teşvik – daha nicel bir rahatlama pompalamak gibi – ekonomiyi desteklemede de etkisizdir. Bunun yerine, mali teşvik için acil bir ihtiyaç var, ancak herhangi bir gerçek mali alana sahip tek ülke Almanya, krizden sonraya kadar harcama yapmayacağını açıkça belirtti. Dolayısıyla, sığ Alman durgunluğu, hükümetleri çalışmaya zorlayarak, daha kötü bir durgunluğu engelleyen katalizör olabilir.

Öte yandan, Kasım ayında yapılacak Alman ZEW anketi Salı günü yayınlanacak, Euro bölgesi üçüncü çeyrek GSYH için ikinci tahmin Perşembe günü yayınlanacak. Politikada, İspanya’daki hafta sonu yapılacak seçimler manşetlere girebilir, ancak piyasaları çok fazla etkilemesi muhtemel değildir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

Bist 100 grafiği mumların al/nötr sinyal verdiği ve seans olarak RSI çizgisinin yetersiz olduğu, bunun yanında satıcı ağırlıklı bir düşüş gözlemlendi. İlgili grafikten, Aroon up ve down arası kapanmasına rağmen ve olumsuz işaret veriyor. Dalgalı ve sığ trend oluşturmuş bir endeks ile karşı karşıyayız. İlk destek noktaları 102,250 – 103,100 ve direnç ise 104,500 – 104,750 olarak tanımlanabilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesinin 3 aylık yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. GSRAY 1.67 fiyatında olup 1.74 ve 1.85 TRY seviyesinde güçlü bir direnç karşısında bulunacağı görülmektedir. Grafikte, bu dirençte kararsız bir trend yaşanabilir. Fakat hacim dolgun ve osilatörler olumlu olursa destek güçlenecek, hem de alıcı ve tut ağırlıklı bir piyasa görebiliriz. Al ve tut konumunu haftalık ve aylık olarak korumak için 1,62 – 1.64 TRY seviyelerinden destek sağlıyor olacağı anlaşılmaktadır.   Bu aralık güçlü osilatörler ile al da verebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BJKAS hissesinde ise boğalar güçleniyor, 1,89 TRY ‘den 2,19 ‘a güçlü bir sıçrayış gördük. Al sinyali verdi ve ılımlı bir hacmi var. İlgili grafikten görüldüğü üzere, momentum ve Aroon olumlu ve net. Destek seviyesi 1,98 ve 2,04 TRY noktalarında bulunmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek fakat kar olasılığı da yükseliyor. 3 aylık performansı % 50,96 ‘e yaklaştı. Hisse senedi piyasasında olumlu bir atmosfer ve uluslararası ılımlı gerileme sonucu QE senaryoları da gerçekçi bir piyasa girdisi oluşturdu. Şu anda hükümetler kredi büyümesinden doğal sayılabilecek bir durgunluğun doğal olarak atlatılmasını vurgular durumda. Daha sektör ağırlıklı ve stabil olabileceği fakat küresel anlamda doğal bir geçiş döneminin yaşanması gerektiğini tekrar tekrar vurgulamakta fayda var. Bu da spor şirketlerine ve eğlence sektörüne olumlu yansıyabilecektir.

Sonuç itibariyle, Kasım ayında güçlü bir beklenti satın alındığı ve Almanya’nın ekonomik politikasının önemine dikkat çekmek gerekmektedir. Daha çok, Borsa İstanbul ‘da Avrupa rüzgarları esecek görünüyor diyen analistler de az değildir. Bunun netliğinin ilerleyen günlerde metodolojik olarak analiz edebileceğiz.

Okan Özdemir