BİST100 GSRAY ve BJKAS ‘ta trend çizgisi ve rakam-gösterge etkisi

Öncelikle, spor şirketlerinin uluslararası piyasaya entegre olduğu gerçeğini bilerek global gelişmeleri masaya yatırmamız gerekmektedir. Bu sebeple bu yazıda geniş bir bakış açısıyla ve gündem ile birlikte son olarak Borsa İstanbul ve GSRAY ve BJKAS analizi yapılmıştır. Aynı zamanda, bu yazımızda piyasalardaki belirsizliği risk-kar olarak kısa vadede yatırımcı profiline uyarlayan yatırımcıların daha çok kar edebildiği üzerinde duracağız.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brexit görüşmelerinden önce, Avrupa ekonomisi ve medya acilen bir anlaşma için baskıda bulunuyor ve girişimciler, politikacılara “makul olan her şeyi denemeleri” için istekte bulunuyorlar. Pazartesi günü, Business Europe AB’den bir iş birliği sözleşmesi imzalanmadan Brexit ‘i kesinlikle kabul edilemez olarak yargıladı, çünkü bu durum her iki taraftaki vatandaşlar ve iş olanakları için bir “felaket” olabileceğini düşünüyor.

Hürmüz Boğazında geçen Cumartesi günü tanker saldırısı petrol fiyatlarını yükseltti. Trump, insansız hava saldırısını başlatanları misilleme ile tehdit etti: Saldırı için suçlananların hangi şartlar altında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermeden önce Suudi Arabistan ‘dan onay ve bilgi almayı bekledi. Ruhani ise: ABD “bölgede sorun yaratıyor.” diyerek suçlamaları yalanladı.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, OPEC’in fiyatları artırma çabasının bir parçası olarak ham ve diğer enerji ürünlerinin üretimini azalttı. Suudi Krallık, günde toplam 100 milyon varil olan küresel tedarikin yaklaşık % 10’unu üretiyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş hissedildi, ancak uzun vadeli etkisi henüz gerçekleşmedi. Fakat şu anda Brent petrol % 14 yükseldi ve 69.23 USD seviyesinden işlem görmektedir.

Ticaret savaşları sonucu Çin’in ekonomik yavaşlaması ise gittikçe kötüye gidiyor. Bu, ülkeyi Amerika Birleşik Devletleri ile olan ticari ilişkilerini tamir etme ve ekonomisini canlandırma konusundaki çabalarını arttırma konusunda teşvik verebilir.
Bu bağlamda, Pazartesi günü Çin’in ekonomisi için önemli bir gösterge olan sınai üretimi gösteren bir veri yayınladı. Bu veri, sektörün 17 yılın en zayıf büyümesi olan % 4,8 oranında büyüdüğü Temmuz ayındaki performansından bile daha kötü.

Çin’in imalat, madencilik ve kamu hizmetleri sektörlerinde kilit işletmelerin çıktılarını ölçtüğü için sanayi üretimi önemlidir. Son rakam, Reuters’in analist anketlerinde belirlediği % 5.2 ‘lik büyümeden de daha kötüydü.

Büyümenin yavaşlaması, ekonomik durgunluk ile aynı şey değildir. Global büyüme yavaşladı, fakat ekonomik durgunluk konusunda Almanya ‘dan gelen rakamlar adeta bu konuda direniyor.

Halihazırda ortaya çıkarabilecek bir gözlem, kısa vadeli tahvillerin faiz oranlarının uzun vadeli hazinelerden yüksek olduğu için ters çevrilmiş verim eğrisidir. Başka bir deyişle, yatırımcılar şimdi daha yüksek verim ve kar istiyor.

Bunun yanında, bazı analistler uzun vadeli yatırımcıların piyasa dalgalanmasını da artık benimsemesi gerektiğini, çünkü geçici satışların genellikle daha iyi pazarlıklar yarattığını belirtti. Yani kısa ve orta vade daha yüksek getiri getirmeye başladığı kanıtlanmıştır.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

BİST 100 grafiği mumlar hacim olarak küçüldü, RSI çizgisinin hafif aşağı yönde ve olumsuz bir çizgi oluşturmaktadır. Bunun yanında BİST 100 % 0.47 oranında negatif bir kapanışta seansta son buldu. Hafif aşağı yönde bir düşüş yaşayarak 102500 ve 101800 desteklerini deneyecektir. Eğer 103200 ve 103520 seviyesi üzerinde kapatırsa yukarı yönde trende devam edebilir.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

GSRAY hissesinin aylık % 16.34 oranında ve üç aylık % 26.24 yükseliş gösterdiğini gözlemliyoruz. GSRAY 1.78 fiyatında olup 1.88 ve 1.92 TRY seviyesinde kademeler doldurulabildiği ve güçlü al yapılabildiği durumunda yukarı trend devam edecektir. Bu dirençte momentum ve CCI negatif sinyal veriyor. Fakat trend olarak güçlü al üzerinden yukarı yönlü bir çizgi oluşturabildi. Al ve tut konumunu haftalık ve aylık olarak korumak için 1.68 ve 1.73 TRY seviyelerinden destek sağlıyor olacağı anlaşılmaktadır.

Grafik, TradingView ‘den sağlanmaktadır

BJKAS hissesinde ise % 2.2 ‘lik bir düşüş yaşandı. Fibonocci çizgisi altına düşen fiyat ile ılımlı miktarda hacim ile tepki alımları orta vadede yönü yukarı doğru çizdi. İlk direnç seviyelerinin 1.84 ve 1.88 TRY olarak görüyoruz. Hareketli ortalamalar olarak Al sinyali verdi ve ılımlı bir hacmi var. Momentum, MACD ve göreceli güç endeksi, RSI, de uygun al sinyallerini yineledi. Buna rağmen netlik zayıf ve volatilite % 5 ve üzerinde yer alıyor. Haftalık performansı da % 5.82 ekside. Altı ay süresince % 10 yükselerek enflasyonun yanında yeterince değerli bir yatırım sağlayamadı. Hisse senedi piyasasında olumlu bir atmosfer bekliyoruz.

Futbolun yabancı oyuncular ile ve yüksek banka kredileriyle vergilenmemesi ve yeterli bir yerel piyasa oluşturulmaması da şu anda yaşadığımız ekonomik konjonktürde ekonomiye zarar verebilir. Fakat ne var ki ekonomi durgunluğa giderse insanlar daha fazla eğlence sektörüne yönelmektedir. Futbolda yerelleşmenin ve vergilenmenin hem alt yapı desteğini hem de milli bir piyasayı bir araya getireceği düşüncesindeyiz.
Sonuç itibariyle, kısa vadede ve orta vadede dalgalanmalar kar getirse de piyasalara olan güvenin azalması ve yüksek volatiliteye alışamayan yatırımcıların elini çekmesi ile geniş bir alanda belirsiz fiyatlanmalar yaşanmaktadır veya bunu perçinlemektedir.

Yatırımcıların bu yeni piyasalara alışması ve ekonomik yavaşlama içinde hareket etmesi piyasaları az da olsa rahatlatacaktır. Bu anlamda kriz fırsat demektir çünkü her yatırımcı boğa trendini beklemez ve geniş dalgalanmalardan fırsatlardan yararlanır. Yıl sonuna doğru enflasyonun düşmesiyle Eylül ayında daha çok Borsa İstanbul ‘da risk iştahı artacağını ve sıcak para öncekine oranla düşük bile olsa kendini hissettireceğini ifade edebiliriz. Sakin ve tut pozisyonunda bir iç piyasa göreceğimizi düşünüyorum.

Okan ÖZDEMİR