BİST100, DOHOL Ve PETKM: Küresel Piyasalarda Teknik Analiz Ve Yorum

İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,92 artarak, Almanya’da DAX 30 endeksi % 1,35 değer kazanarak, Fransa’da CAC 40 endeksi % 1,08 artışla, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 1,64 yükselişle haftaya başlamış oldu. Bu da Borsa İstanbul ile paralel hareket edebilecek bir küresel piyasayı gündeme getiriyor.

İngiltere’de inşaat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekimde 44,2 oldu. İnşaat sektörü PMI, bir önceki ay 43,2 seviyesini gösteriyordu. Son PMI verisi ile birlikte İngiltere’de inşaat sektörü kırmızı sinyal veriyor. PMI verilerinde 50 seviyesinin altı sektörel daralmaya işaret ettiği ve bunun 6 aydır bu şekilde sürdüğünü belirtmekte fayda var.

ABD – Çin cephesinde Pazartesi günü, ABD Başkanı Donald Trump ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping arasında bu ayın ilerleyen dönemlerinde gerçekleştirilmesi planlanan toplantıda ticaret anlaşmasına yönelik daha da ilerleme olabileceği piyasaları olumlu yönde şekillenmektedir.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

Bu bağlamda, BİST100 olumlu bir trend çizgisinde %1,65 yükselerek kademeleri sağlamlaştırdı. Grafiğe detayla bakılırsa, haftanın ilk işlem gününde BİST100 endeksinin hafif al ağırlıklı bir hacim ile ilerledi.

103,500 – 104,200 aralığının eşiğinden direnç noktasını denenecek ve politik gelişmeler olmadıkça tekrar yükselebilecektir. Osilatör daha yüksek fiyatlara destek vermektedir. Göstergelerde netlik yeterli ve yukarı yönde bulunmaktadır. Trendin ivme gücü halen faal olarak katsayısal olmasa da linear(doğrusal) olarak yukarı yönde devam ediyor.

Destek olarak 99,250 – 99,450 üzeri kapanışlar olumlu karşılanabilir ve bu yükseliş trendine dönüşecek bir kademe üst aralığına işaret edebilir. Bu sebeple günlük ve haftalık olarak hızlı kararlar alınmalıdır. Fakat orta ve uzun vadede açığa satışlardan kaçınılmasının yerinde olacağı savunulabilir. Bugün yeşil mum fitilinden anlaşılabildiği gibi daha çok kararsız ve aşırı temkinli pozisyonunda bulunan yatırımcı davranışları görmekteyiz.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi 1,75 ‘den kapanış göstererek Borsa İstanbul değer kaybetmesine veya kazanmasına aldırış göstermeden 1,82 – 1,84 direnç noktasını kırmakta kademeli olarak yukarı kademeleri denemektedir. Yükseliş trendine net bir bağlılık ve güvenilirlik kademesi daha eklendi. Grafikten anlaşıldığı üzere, trend güçlü al sinyali verirken osilatörler halen güçlü al/tut sinyali vermektedir.

Momentum, Aroon ve birikim çizgisi netlik kazandı. DOHOL için destek noktasının stratejik olarak 1,70 – 1,72 olacağı savunulabilir.

Seans içinde ani dalgalanmalar yaşanmıyor, daha çok güven kazanılırken volatilite azalmaktadır. Böylelikle yeşil sinyal al derken momentum 0,4 seviyesine ulaşmıştır. DOHOL ‘un ani kademe boşlukları tekrar 1,52 – 1,58 aralığına inerse ve 1 hafta boyunca bu aralıkta durursa güven kaybı ve osilatör desteği düşecektir. Bu sebeple bu haftanın fiyatlanması yükseliş trendinde azami hassasiyet arz etmektedir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesi Borsa İstanbul ‘a paralel olarak %2,33 ‘lük bir yükseliş gözlemliyoruz. BİST ‘ile yarışamayacak performansı kademe olarak 3,60 ve 3,62 direnç seviyeleri deneyecektir. Grafik bunu hassasiyetle ortaya koymaktadır.

Bu haftanın başında belirgin fakat netlik taşımayan bir grafik bulunmaktadır. PETKM, 3,42 – 3,44 kademelerine yakın önemli bir destek noktası ile düşüşü durdurmaya çalışacaktır. Bu bağlamda, grafik masaya yatırıldığında,  yatırımcıların al ve tut pozisyonundan sat pozisyonuna geçmeleri dış piyasalardan gelecek haberler üzerinde önemli hassasiyet oluşturmaktadır.

Bolinger bantları ve momentum ile beraber 3 aylık performansı da aşağı yönde düşüş ve kırmızı sinyaller halen sıklık arz etmektedir. Ulusal piyasalara paralel hareket etse de her düşüşten aşırı bir şekilde olumsuz etkilenirken, Borsa İstanbul haftanın ilk günü yükselirken ondan daha iyi bir fiyatlanma yaşandı. Bu da tepki alışı olarak yorumlanabilir

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Sonuç itibariyle, ABD – Çin ticaret anlaşması, Trump ‘ın Başkanlığının Demokratlar tarafından azli süreç, Suriye ‘de sağlananmakta olan güvenli bölge ve Merkez Bankalarının faiz indirimleri önemle izlenmesi gereken küresel gelişmeler olacaktır. Borsa yatırımcısı halen piyasalara tedirgin ve temkinli yaklaşmaktadır. Hisse senedi piyasasında yatırımcıların daha sağlam ve emin kararlar vermeleri için push bildirimleri yapan platformları akıllı telefon uygulamalarından takip etmeleri ve güncel olayları günlük olarak takip etmeleri en iyi yatırım metodolojisi olacaktır.

Okan ÖZDEMİR