BİST100, DOHOL Ve PETKM: Küresel Gündemdeki Gelişmeler Işığında Teknik Analiz Ve Yorum

ABD’de NASDAQ, SP 500 ve Dow Jones endeksleri %0,5 ve %1 ‘e aralığında yükseldi.

Brexit konusu muhtemelen ertelenmekte olup piyasalar volatiliteyi tedirginlik olarak yaşamaktadır. GBPUSD değer kaybederken şu anda Brexit için belirlenen 31 Ekim’in ertelenmesi olasılığı yüksek denilebilir. Böyle bir durumun öncesinde Sterlin ve Euro değer kaybetmeye devam edecek ve Japon yeni ve İsviçre frangı parite olarak; sarı metal, altın ise emtia olarak yükselmeye devam edecektir. Tabi Japonya ‘dan gelen haberler de takip edilmeli. Japonya cephesinde faiz oranlarının düşürülüp düşürülmeyeceği belirlenecek.

Barış Pınarı Harekatı çerçevesinde 150 saatlik ek süreye dair “oyalama” taktiği olduğu ve taciz ateşleri sonucu şehitlerimiz sebebiyle harekatın beklenenden kısa sürede devam etmesi de gündemde yer alıyor. Borsa İstanbul, ABD ‘den gelecek olası yaptırımlar nedeni ile aşırı düşmüştü. 150 saatlik süre sonunda Rusya ile iş birliği ABD Başkanı Trump ‘ın tekrar tepkisine dolayısıyla ambargo tehditlerine neden olabilir. Bu da iç piyasaları olumsuz fiyatlandırabilir. Hazırlıklı olmak ve bu olası gelişmelerde panik satışı yapmamak veya yatırımcı profiline uygun olarak alt fiyat belirlemek optimal olabileceği savunulabilir.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

Bu bağlamda, BİST100 olumlu bir trend çizgisinde -%0,38 düşerek destek seviyesini bir kademe sağlamlaştırdı. Grafiğe detayla bakılırsa haftanın ilk işlem gününde BİST100 endeksinin hafif sat ağırlıklı bir hacim ile ilerlediği saptanabilir. 102.000 ve 102.250 aralığının eşiğinden direnç noktasını kıramadan 99838 puana gerilemesi olumsuz politik gelişmeler olmadıkça tekrar yükselebilecektir. Osilatör destekli gerek Eliot Dalgası ve RSI gerekse momentum olarak güçlü bir tablo ile karşı karşıyayız. Göstergelerde netlik yeterli ve yukarı yönde değer aldığı görülmektedir. Trendin ivme gücü halen faal olarak katsayısal olmasa da linear(doğrusal) olarak yukarı yönde devam ediyor. 99500 ve 99750 üzeri kapanışlar silsilesi trendi güçlendiren faktör olacaktır. Yukarı yönde fiyatlanmaya dair fazla gecikme ise netliği bozabilir, büyümeyen şey küçülür. Bu sebeple günlük ve haftalık olarak hızlı kararlar alınmalıdır. Fakat orta ve uzun vadede ağır ve açığa satışlardan kaçınılmasının yerinde olacağı savunulabilir. Gün içinde çok dalgalanma yaşanmaması olumluya işaret. Bugün kırmızı mumdan anlaşılabildiği gibi çok az bir yatırımcı kitlesi piyasayı şekillendirdi. Daha çok tut ve/veya zararı durdur pozisyonunda bulunan tepki satışına meyilli yatırımcı davranışları görmekteyiz.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi 1,72 den kapanış göstererek Borsa İstanbul değer kaybetmesine rağmen yükseldi. 1.83 direnç noktasını henüz kıramasa da Temmuz ayından bu yana destek seviyesini kademeli olarak yukarı taşırken yükseliş trendinde aşırı ve ani düşüşler görmüyoruz. Grafikten anlaşıldığı üzere, trend güçlü al sinyali verirken osilatörler güçlü al/tut sinyali vermektedir. Momentum ve EWO çizgisi netlik kazandı. DOHOL için direnç noktasının stratejik olarak fiyatlanması, altıncı direnç noktası olan 1,83 ‘ü test edeceği anlamına gelmektedir. Eğer seans içinde ani dalgalanmalar yaşanmazsa, daha çok güven toplanacak ve kademeler çabuk dolacaktır. Böylelikle yeşil sinyal güçlenecektir. DOHOL ‘un ani kademe boşlukları tekrar 1.64 ve aşağı seviyeleri gündeme getirebilir. 1,66 ve 1,68 inmesi durumunda al fırsatı verecektir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesinde Borsa İstanbul ‘a paralel olarak -%0,85 düşüş gözlemliyoruz. Bu haftanın başında belirgin bir volatilitede bulunmaktadır. Hisse, 3,42 – 3,44 kademelerine yakın önemli bir destek noktası ile karşılaşacaktır. Bu bağlamda, grafik masaya yatırıldığında,  yatırımcıların al ve tut pozisyonundan sat pozisyonuna geçmeleri dış piyasalardan gelecek haberler üzerinde önemli hassasiyet oluşturmaktadır. Bolinger bantları ve momentum ile beraber üç ve altı aylık performansı da aşağı yönde düşüş ve kırmızı sinyali yineler nitelikte. Ulusal piyasalara paralel hareket etse de her düşüşten aşırı bir şekilde olumsuz etkilenirken, ne var ki yükselişlerden bu denli olumlu etkilenmektedir. Bu sebeple hareketli ortalamalar raytingi güçlü sat sinyali vermektedir. Kademe olarak 3.58 ve 3.60 seviyelerinin doldurulması seans içinde bir sat fırsatı sağlayabilir.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Sonuç itibariyle, ABD-Çin kısmi ticaret anlaşması ile küresel piyasalar en azından daha ılımlı ve belirgin, İngiltere ‘de Brexit ‘e dair Avrupa Birliği ‘nin çıkışları ve Brexit ‘de olası bir takvimden sapma mümkün. Bunun yanında Suriye ‘de ulusal güvenlik koridoru oluşturulmasında da uluslararası bir hassasiyet/farkındalık kutbu oluştu. Hisse senedi piyasasında yatırımcıların daha sağlam ve emin kararlar vermeleri için hem iç hem dış piyasaları takip etmeleri ve hisse senedi göstergelerinde ani düşüş ve yükselişleri de akıllı telefon uygulamalarından keşfetmeleri yerinde olacaktır.

Okan ÖZDEMİR