BİST100, DOHOL Ve PETKM: Fed Toplantısı Yaklaşırken İç Piyasalar Nasıl Etkilenir?

Fed toplantısı doların iyileşmesine yardımcı olabilir

ABD’de bu Çarşamba günü Federal Rezerv toplantısı var. Piyasalar için konuşursak, faiz oranlarının aynı kalacağından eminiz ve politika yapıcılar elbette ekonomi bozulmadıkça, bir süre için faiz indirimini askıya alınacaklarını açıkça belirttikleri için, faiz oranlarını düşürme şansı yoktur. Sonuç olarak, piyasaların tepkisi, politika yapıcıların gelecek yıllara dair faiz oranı tahminleri ve Başkan Powell’ın gözlemlerine ilişkin ekonomik görünüme bağlı olacaktır.

Genel olarak, Fed’in tarafsız duruşundan sapması için gerçek bir durum yoktur. Ekonomi, zayıf imalat ve yatırımlarla ivme kaybetti, ancak genel tablo güçlü seyrediyor. Tüketim – ABD’deki büyümenin bel kemiği olup, daha yüksek ücretler ve dar bir iş piyasası tarafından desteklenen sağlıklı bir üründür. Öte yandan, ticaret savaşında ateşkes hâlâ yürürlükte ve eğer ilk aşamadaki anlaşma yakında sona ererse o zaman gerilim bizi bekliyor.

Son olarak, Powell’ın Fed’in yalnızca gerekli olması durumunda (şu anda muhtemel görünmeyen bir durum), tekrar faiz indirimine yönelik harekete geçmesini teyit etmesi muhtemeldir.

Verilere gelince, Kasım ayında TÜFE enflasyon rakamları, Fed kararından önce Çarşamba günü ışığı görecek. Aynı ayın perakende satış rakamları Cuma günü açıklanacak.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

BİST100 olumlu bir trend çizgisinde 108.786 puanında bulunmaktadır. %0.08 değer kaybetti. Grafiğe detayla bakılırsa, son 1 hafta ve Ekim ‘in 14 ‘ünden itibaren güçlü bir momentum yakalamış ve olumlu kapatmış gözüküyor. Mumların üst üste yeşil ve dolgun hacim ile al sinyalinde olduğu görülebilir.

107,000 – 107,400 aralığının eşiğinden destek noktalarını olduğu belirtilebilir. Osilatör daha yüksek fiyatlara destek verecektir. Göstergelerde netlik yeterli ve osilatör olarak EWO ve momentum stabil ve olumlu iken, RSI al veriyor olup Aroon çizgisi düzeltmekte daha olumlu bir çizgide devam etmektedir.

Direnç olarak ise 108.900 – 109,200 aralığı zorlanacaktır. 110,000 puan ile psikolojik direnç seviyesi kırılamadı. İyimser beklentiler fiyatlanmakta daha kararlı, aşırı alım/satım olmaması stabiliteyi arttırıyor. Son 2 kırmızı mum fitilinden anlaşılabildiği gibi aşağı kademeler tekrar denendi ve yeterince al olmadığı için ortalama olarak düşüş yaşandı.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi bir haftada 1,84 ‘ten 2.02 ‘ye çıkarak kapanış göstererek istenen çıkışı momentum ve Aroon olarak gerçekleştirdi. Bu iki osilatörün de güçlü olması direnç noktasının daha kolay kırılabileceğinin işareti olabilir. Yükseliş trendinde düşük maliyetten almak için bir alım fırsatı vermeyerek aşırı satılmış ve alınmakta çok fazla yatırımcının bulunduğu konusunda netlik kazandı. Momentum stabil ve direnç noktası tekrar denenecektir. Aroon düzeltmesi gerçekleşti, Stokastik(Stoch) net ve yeterli düzeyde(tıpkı grafikteki gibi).

DOHOL için destek noktasının stratejik olarak 1,86 – 1,94 olacağı savunulabilir. EWO ‘da yeterli bir yükselişi beraberinde getirdi. 1,84 ve altı yükseliş trendini tersine çevirebilecek bir dur noktası olabilir. Grafikten anlaşıldığı üzere, trend halen güçlü al sinyali verirken osilatörler al sinyali vermektedir.

Direnç noktası olarak 2.10 – 2.18 aralığı gösterilebilir. Seans içinde ani dalgalanmalar azaldı ve mumlar küçük kademelerde yukarıya doğru ve sık pozisyonlu hacimler ile desteklendi. Bu da bu osilatörlerin 2 seans düşmemesi suretiyle kanıtlayacaktır. Rayting ve hareketli ortalamalar güçlü al veriyor. 2,20 üstü kapanışlar trendi bozmadan al sinyaline devam etme olasılığını gündemde tutacaktır.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesi Borsa İstanbul ‘un yükselişinde ve duraksamasında tekrar inişe geçmiş gözükmektedir. Hacim ortalamanın altında seyrediyor. Grafik, Stokastik(stoch) indikatörünün koyu renkli alanın altında negatif olduğunu ifşa etmektedir. Aroon osilatörünün trende dair bir netlik sağlamadığını ve düzeltme aşamasında nötr ilerlediğini ortaya koymaktadır.

Destek noktası aralığı olan 3,34 – 3,42 olası bir düşüşü tekrar toparlayabilir. Stabil düşüş trendinin yakın zamanda sona ermesi söz konusu gözükmüyor. Aşırı satış gelmekte olduğundan osilatörle destek sağlarsa hemen yükseliş gerçekleşebilir. Osilatörler de yetersiz ve uygun olmayan aralıkta bulunuyor. Bu bağlamda, grafik masaya yatırıldığında, osilatör ve fiyat uyumsuzluğu ile sat sinyali alındı.

EWO ve Aroon ‘un son 2 haftadaki fiyat oranına ilişkin hareketlerine bakılarak direnç noktaları 3,64 – 3,74 TL olduğu savunulabilir. Momentum ile Eliot osilatörleri de uyumsuz ve 3,40 fiyatlarında dinlenme ve trendin tekrar yön belirlenmesi sağlanabilir.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Sonuç itibariyle, Borsa İstanbul ‘un bir trend durağanlığı yaşadığı ve BIST ‘in Fed kararlarıyla tekrar yukarı yöne devam edeceği savunulabilir. Fed ‘in daha önceki beklentiye dair kararları teyit etmesi Borsa İstanbul ‘da yükseltme etkisini gündeme getirmişti.

Hisse senedi piyasasında yatırımcıların an itibariyle tekrar beklenti beklemekte Fed ‘in kararını beklemek veya beklentilerden önce tahmini al/sat yapmaları arasında bir konum almaları gerekmektedir. Kısa pozisyon alanlar çoktan sattı. Kar beklentisi yüksek olanlar uzun pozisyonda beklemeye devam etmektedirler. Fed faiz indirimini teyit ederse ve yeni bir olumlu beklenti olmazsa borsada biraz gerileme ihtimal dahilinde gözükmektedir.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN