BİST100, DOHOL ve PETKM: Brexit sonrası dönem ve iç piyasalara yansıması

Piyasa beklentilerine göre İngiltere Merkez Bankası geçen hafta ABD Doları karşısında % 1’den fazla yükseldi.

İngiliz Sterlini, performansı Corona’nın küresel bir salgın olacağından korkan diğer birçok para biriminden farklı olarak, Coronavirüs’ün yansımaları üzerindeki poundu izole eden faiz oranlarını sabit tutma kararının İngiltere Bankası’nın desteğiyle yükselişini sürdürdü.

Geçtiğimiz Perşembe günü, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını % 0.75 olarak tutma ve değiştirmeme kararı, sürdürülemez olanı kolayca kanıtlayabilecek hamlelerde kısa vadeli İngiltere tahvillerinin getirisini artırdı. İngiltere ‘nin global gelişmelerden izole olarak gelişimiminim mümkün olmadığını da belirtmek gerekli. 

 

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur 

BİST100 (XU100) 119.242 puanında (%0.09) bulunmaktadır. Hacim yeterli dolgunlukta değil, bunun yanında dış piyasalardaki genel korona virüsünün olumsuz etkisinin takip edildiği ifade edilebilir.

İlgili grafikten, trend açısının bir tık arttığını görmekteyiz. Stabil ve kısa kademelerde destek noktalarına tutunma görmekteyiz. Genel olarak daha çok nötr ve al sinyali alınabileceği savunulabilir. İndikatörlerde(osilatörlerde) netlik azaldı ve genel olarak destek sağlanmış bulunuyor.

Osilatörler(göstergeler): Momentum oldukça düşük seviyede 3376 seviyesinde seyrediyor. Bunun yanında, önceki iki haftaya göre, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 2703 ‘e düşerek devam ettiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi tavandan %25 kademesinde vasat olarak devam ediyor. Aroon, %42 ‘ten düzeltme maalesef henüz gerçekleşmedi. MACD çizgisi, 1699 ve istenilen düzeyde al sinyali veremedi.

Destek kademeleri, 118.200 ile 118.400 puanında oluştu. Beklentiler al yönünde oluştuğundan Cuma gününe kadar rakamlar, performans destekleyici olacaktır. SMMA(mavi ve sarı çizgiler) üst fiyatları destekliyor.

Direnç seviyeleri ise, 121.150 – 121.450 olarak tanımlanabilir. Osilatörler, destek noktalarını güçlendirmeye devam etmektedir.

Göstergeler, olumlu formasyon içinde bulunuyorken, düzeltme kademelerinde devam edilme noktasında bu hafta güçlü bir iyileşme beklenmiyor.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi, %-0.98 düşüşle 2.02 fiyatından kapandı. Hacim, ortalama altında ve nötr eksende gerçekleşmektedir.

İlgili grafikten, trend açılarının digerek arttığına şahit oluyoruz. 1.90 ve üzerinde ve güvenli aralıktan oldukça yukarıda bulunan DOHOL, son seansta durağan seyir etti. Bu hafta dış piyasalara olumlu tepki verirse yükselme devam edebilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, yükseliş trendine ara vermiş olup 0.05 yerini aldı. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.11 seviyesinde vasat seviyede olduğunu tespit etmekteyiz. Stokastik(stoch) çizgisi yetersiz ve etkisiz (%48 seviyesinde) olarak devam ediyor. Aroon up, %68 ile (Aroon down ile makas ne kadar büyükse, o kadar pozitif) olumsuz şekilde devam ediyor. MACD, 0.05 ile tabana yakın ilerlemekte olup, çizgi yere yaklaşırken fiyatı etkilemedi ve düzeltme gerçekleşti denilebilir.

Destek seviyelerinin, 1.92 – 1.94 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. Doğan Holding kar olasılığı risk iştahı ile yükseliyor.

Direnç kademeleri; 2.12 – 2.18 TRY seviyelerinde ilerlemektedir.  İndikatörler momentumun ve diğer osilatörlerin destek sağladığı taktirde direnç noktalarının kırılabileceğini doğruluyor.

Hisse Senedi Takipçisi incelendiğinde, DOHOL ‘un rayting ve hareketli ortalamalar rayting sütunlarının sırasıyla “sat” ve “güçlü sat” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesi, %1.99 artarak 4.11 TRY fiyatından yükselme trendine devam etti. Yükseliş trendinden pozitif etkilendi. Hacim ise sağlam ve ortalama üzerinde al boyutunda devam ediyor.

Grafikte, formasyon destek bölgesinde devam etmektedir. Yeşil sinyaller, uzun pozisyon içinde devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum 0 yaparak dip seviyesinde bulunmaktadır. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.18 olarak çok stabil devam etmektedir. Stokastik( stoch ) çizgisi %46 seviyesinden yetersiz ve atıl (%80 ve üzeri gerekli) olarak devam etmektedir. Aroon up ise % 0 yaparak düzeltme için sinyal vermektedir. MACD çizgisi, 0.08 olarak yetersiz seviyede bulunmaktadır. 

Destek seviyelerinin, 3.94 – 4.02 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 3.86 olarak belirtilebilir. Özellikle önceki 1 ayda oluşan üçgene bakılırsa anlaşılabilecektir.

Direnç noktaları ise 4,16 – 4,22 aralığı olarak belirtilebilir. Borsa İstanbul 120 bin altında işlem görmeye devam ettiği sürece, direnç noktalarının test edilmesi zor görünüyor. SMMA çizgileri osilatörlerin yetersizliğinden çok bir düzeltmeye işaret etmekte ki bu da yakın ve orta vadede olası bir yükselişi gündeme getirmektedir.

Hisse Senedi Takipçisi, PETKM osilatörlerinin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Hisse senedi piyasasında sanayi endeksinin olumlu ve trend çizgisinde desteğin durağan bir kademe aralığına girdiğini belirtebiliriz. Yukarıda, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte oldukları anlaşılmaktadır.

Sonuç itibariyle, İngiltere’ye getirme eğilimi gösteren iki yıllık ABD tahvillerinin getirileri geçen hafta boyunca, özellikle Cuma günü, önemli ölçüde düştü. Diğer büyük ekonomik getiriler de düşerek İngiltere hükümetinin gelirini heterojen hale getirdi. Küresel getirilerin bu hafta da gerilemeye devam edeceğine inanmak için birçok neden var ve bu da sterlin düşüşüne neden olabilir. Sterlin ile düşüş devam ettikçe, iç piyasalarda sanayi ve imalat boyutunda hafif hareket gelebilir.

İngiliz sterlini, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden gelen mallara gümrük vergisi uygulayabileceği haberine yanıt olarak düşmeye başladı. DOHOL ve PETKM gibi ağırtop hisseler için dış piyasaların ve İngiliz Sterlini ve Euro ‘nun önemi görmezden gelinmemelidir. Brexit ‘in ne kadar az ve olumsuz etki ile gerçekleştiğini ve ulusal hisselerimize ne kadar yansıdığını söylemek için henüz çok erken olduğu savululabilir.

Son olarak, küçük yatırımcının sezgisel öz-gelişim kazanacakları, yatırım öz-farkındalıklarını arttıracakları platformlarda paylaşımda bulunmalarının ve bu platformların takip etmelerinin yararlı olacağına inanmaktayım. Gündemi takip etmek ve detaylı ekonomik rakamları grafik üzerinden okumak piyasa okur-yazarlığını da arttırabilmek noktasında giderek önem kazanmaktadır. 

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin