BİST100, DOHOL Ve PETKM: Borsada Sıcak Para Konum Mu Değiştiriyor Ve Netlik Kazandırması Beklenen Ekonomik Rakamlar Nelerdir?

Merkez bankası toplantıları ve 2019’un son ayına ait ABD’deki iş raporu ABD ekonomisine dair ipuçları verecek. Fakat kaçınılmaz olarak dünya ABD ekonomisinin Asya ‘ya yenilmesini uzun vadede kabul etmiş durumda. Fikir olarak bu geçerli olsa da halen ABD siyaseti pes etmemiş durumda bu da belirsizliği arttırıyor ve sıcak paranın daha dalgalı piyasaları “rüzgar ekip fırtına biçer” halinde görmemize neden oluyor.

ABD ekonomisinin gelişmesi ise daha güçlü bir dolara yol açabilir. Bu da gelişmekte olan (özellikle hammaddeyi offshore işleten) ülkeleri ve ağırtop hisse senetlerini olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte, imalat PMI ve imalat dışı PMI da önümüzdeki günlerde temel değişken. ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında ise çıta yükseliyor, süre uzuyor ve telafisi kabul edilebilir bir anlaşmazlık olma yolunda gidiyor.

Japon hane halkı harcamalarının Ekim ayında düşmesi bekleniyor. Bu demektir ki aşırı bir düşüş Japon yeni güvenli limanının gözden düşmesine ve paranın Asya ‘dan Avrupa ve ABD ‘ye transfer olması demektir.

Alman sanayi göstergeleri Euro için daha önemli olabilir. Avrupa’daki en büyük ekonomideki imalat durgunluğunun en düşük seviyeye ulaştığına dair herhangi bir gösterge, tek para biriminin “durgunluktan” kurtulmasına yardımcı olabilir. Sanayi siparişleri Perşembe, serbest sanayi üretimi ise Cuma günü açıklanacak. Diğer önemli veriler üçüncü çeyrek için revize edilmiş Euro Bölgesi GSYİH tahminleri ve perakende satışlar olarak özetlenebilir.

Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutmayı umuyor. ABD doları iş istihdam  raporuna nasıl tepki verecek?

ABD Doları geçtiğimiz hafta boyunca pozitif ticaret rakamları ile değer kazandı ve ABD’den ekonomik göstergeleri teşvik ederek çifte para birimi desteği sağladı. İyimser sürümler ISM, PMI ve en önemli iş raporları ile önümüzdeki hafta da beklenti oluşturmada ilgi görmeye devam edebilir. % 3,6 işsizlik oranında bir değişiklik beklenmezken, ortalama ücretlerin aylık bazda % 0,3 artması ve bir önceki aya göre hafifçe artması beklenmektedir.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

BİST100 olumlu bir trend çizgisinde 108,004 puanında bulunmaktadır. %1 değer kazandı. Grafiğe detayla bakılırsa, son 1 hafta ve son 3 ay olumlu kapattığı ve mumların üst üste al sinyalinde olduğu görülebilir.

107,000 – 107,500 aralığının eşiğinden destek noktalarını olduğu belirtilebilir. Osilatör daha yüksek fiyatlara destek verecek mi bunun cevabı Çarşamba ‘dan itibaren netleşecek. Göstergelerde netlik yeterli ve osilatör olarak EWO, RSI al veriyor olup momentum ise nötr olarak stabil devam etmektedir.

Direnç olarak ise 113,250 – 114,450 aralığı zorlanacaktır. 110,000 puan ile psikolojik direnç testi bu hafta başlamayabilir. İyimser beklentiler fiyatlanmamışken aşırı fiyatlanmanın yaşanmaması stabiliteyi arttırıyor. Yeşil mum fitilinden anlaşılabildiği gibi az da olsa yukarı kademeler tekrar denendi ve yeterince al olmadığı için ortalama olarak düşüş yaşandı. Çoğu yatırımcı buna kardan zarar adını verse de orta vadede birçok kazanımı olacaktır.

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi 1,84 ‘ten kapanış göstererek istenen çıkışı momentum ve Aroon olarak gerçekleştirdi. Bu iki osilatörün de güçlü olması direnç noktasının daha kolay kırılabileceğinin işareti olabilir. Yükseliş trendinde bir alım fırsatı vermese de; momentum stabil ve ilk destek noktasına inme ihtimali de var. Aroon düzeltme aldı, Stoch net ve yeterli.

DOHOL için destek noktasının stratejik olarak 1,66 – 1,74 olacağı savunulabilir. EWO ‘da yeterli bir yükselişi beraberinde getirdi. 1,64 ve altı yükseliş trendini tersine çevirebilecek bir dur noktası olabilir. Grafikten anlaşıldığı üzere, trend halen güçlü al sinyali verirken osilatörler al sinyali vermektedir.

Direnç noktası olarak 1, 88 – 1, 98 aralığı gösterilebilir. Seans içinde ani dalgalanmalar azaldı ve yerini mumların küçük kademelerde yukarıya doğru olduğu pozisyonlara dönüştü. Bu da bu osilatörlerin 2 seans düşmemesi suretiyle kanıtlayacaktır. Rayting ve hareketli ortalamalar güçlü al veriyor. 1,80 üstü kapanışlar trendi bozmadan al sinyaline devam etme olasılığını gündemde tutacaktır.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesi Borsa İstanbul ‘un yükselişinin gölgesinde kaldığını gözlemliyoruz. Grafik, stoch ve Aroon osilatörünün trendin düşeceğini ve alt fiyattan al fırsatı sunacağını hassasiyetle ortaya koymaktadır.

Destek noktası aralığı olan 3,44 – 3,52 olası bir düşüşü tekrar toparlayabilir. Stabil düşüş trendinin yakın zamanda sona ermesi söz konusu gözükmüyor. Osilatörler de yetersiz ve uygun olmayan aralıkta bulunuyor. Bu bağlamda, grafik masaya yatırıldığında, osilatör ve fiyat uyumu uzun süre sonra ilk kez al sinyali sağladı.

EWO ve Aroon ‘un son 2 haftadaki fiyat oranına ilişkin hareketlerine bakılarak direnç noktaları 3,74 – 3,84 TL olduğu savunulabilir. Aroon bantları düzeltme yaşayamadı ve momentum ile Eliot ile 3,60 fiyatlarında bir trend dinlenme kademe aralığı oluşturdu.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Sonuç itibariyle, Borsa İstanbul ani bir düşüş yaşamadı ve yatırımcı güveni tekrar tekrar yenilenmeye başladı. Hisse senedi piyasasında yatırımcıların 95,200 – 105,600 arasında kademe aralığı beklentileri satıldı denilebilir. An itibariyle yatırımcılar tekrar beklenti almak için ABD – Çin ticaret anlaşmasını ve Merkez bankalarının faiz indirimlerini bekliyor ve kısa pozisyon alanlar kar beklentisi ile uzun pozisyona geçmeye başladı. Önce sıcak para Japon yenini terk edecek ve geleneksel gelişmiş ülkelerin kasasına akacağı, daha sonra tekrar Asya ‘ya geri dönecek olduğu savunulabilir.

Okan ÖZDEMİR