BİST100, DOHOL ve PETKM: Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital para politikası, yükselen petrol ve volatilite

Dijital paralar konusunda fırsatları ve zorlukları araştırmak için ocak ayında Eurosystem içinde bir ekip oluşturduklarını hatırlatan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, “Merkez bankasına ait bir dijital paranın kamuya hizmet verip vermeyeceğini ve ECB’nin hedeflerini destekleyip desteklemeyeceğini değerlendirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Lagarde, dijitalleşme ve iklim değişikliğinin, hazır olup olmadığına bakmadan, herkesi etkileyeceğine işaret ederek, “ECB, ödeme hizmetleri ve finansal istikrar için teknolojik gelişmelerin potansiyelini ve etkilerini değerlendirmekte aktif bir katkı sağlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. “Para politikası kasabadaki tek oyun olamaz ve olmamalıdır.”

Dijital para politikasının Avrupa ‘da halka sunulması demek benzer bir politikanın Türkiye ‘ye gelmesi ve yatırımcıların daha farklı portfolyoda sıcak para akışı ve likiditeye gitmesi demek olduğundan takip edilmelidir. Kısaca, kripto paralar da artık sıcak paranın akışının piyasalarda takip edilmesi anlamına gelmektedir.

Çin’de coronavirüs salgınından dolayı ölenler 1,016 kişiye ulaşırken toplam vaka sayısı 43 bin kişiyi geçti. Petrol fiyatlarında Brent ham petrolü, %2 üzerinde artışla  54.44 dolardan işlem gördü. Altın hafif düşerek 1,575.60 dolardan işlem gördü. 

 

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur 

BİST100 (XU100) 119.797 puanından %1.23 artarak haftanın ikinci gününü kapatmış bulunuyor. Hacim yeterli dolgunlukta değil, fakat alıcı ağırlıklı olarak gözlemleniyor.

İlgili grafikten, trendin tekrar destek noktalarına yönlendiği görülmektedir. Orta ve kısa kademelerde yatırımcıya dair yoğun işlem bulunuyor. İndikatörlerde(osilatörlerde) netlik arttı ve sat sinyalinde bulunuyor.

Osilatörler(göstergeler): Momentum oldukça düşük seviyede -3.81 seviyesinde seyrediyor. Bunun yanında, önceki iki haftaya göre, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 2219 ‘e düşerek devam ettiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi tavandan %45 kademesinde ortalama altında devam ediyor. Aroon, %0 ‘dan gerçekleşmiş durumda, bu da olumsuz sinyallerin artması demek. MACD çizgisi, 1174 olduğundan mavi çizgiye henüz geçemedi.

Destek kademeleri, 118.100 ile 118.350 puanında oluştu. Beklentiler sat yönünde oluştuğundan ve ABD doları arttığından, performans destekleyici bir durum yok. SMMA(mavi ve sarı çizgiler) aşırı satış bulunmayacağını, trendin en azından güçlü bir destek bulacağını doğruluyor.

Direnç seviyeleri ise, 120.750 – 121.150 olarak tanımlanabilir. Osilatörler, destek noktalarını güçlendirmeye devam etmektedir.

Göstergeler, olumlu formasyon olsa da, düzeltme ve iyileşmeden bahsetmek için henüz çok erken denilebilir.

 

Grafik TradingView ile oluşturulmuştur

DOHOL hissesi, 1.95 TL (%-0.51 düşüşle) fiyatından kapandı. Hacim, ortalama altında ve kısa pozisyon (sat) olarak gerçekleşti.

İlgili grafikten, Gann kutusunun 0.75 seviyesine destek noktalarına yaklaşıldığının farkına varılabilir. 1.90 – 2.00 arasında güvenli aralıktan oldukça al/sat gerçekleşilen DOHOL, son seansta psikolojik sınır olan 2.00 altına düşerek tekrar destek noktalarını test etmeye eğilim göstermektedir. Bu hafta dış piyasalara olumlu tepki verirse yükselme devam edebilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, yükseliş trendine ara vermiş olup -0.11 olarak yerini aldı. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.04 ‘e kadar düştüğünü tespit etmekteyiz. Stokastik(stoch) çizgisi yetersiz ve etkisiz (%36 seviyesinde) olarak devam ediyor. Aroon up, %21 ile (Aroon down ile makas ne kadar büyükse, o kadar pozitif) olumsuz şekilde devam ediyor. MACD, 0.02 ile düzeltme ve etkili bir potansiyel beklemektedir.

Destek seviyelerinin, 1.88 – 1.92 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. Doğan Holding, bu aralıkta biraz daha tutunabilir.

Direnç kademeleri; 2.08 – 2.12 TRY seviyelerinde ilerlemektedir.  İndikatörler seviye olarak mumlara destek veremiyor.

Hisse Senedi Takipçisi incelendiğinde, DOHOL ‘un rayting ve hareketli ortalamalar rayting sütunlarının sırasıyla “sat” ve “sat” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

PETKM hissesi, %2.01 artarak 4.06 TRY fiyatından yükselme trendinde destek kazanıyor veya tutunmaya çalışıyor. Yükseliş trendi, çift omuz formasyonu oluşturmuş bulunuyor. Hacim ise hafif dolgun ve ortalama üzerinde al sinyaliyle devam ediyor.

Grafikte, formasyon destek bölgesine fazla tutunursa sorun teşkil edebilir. Yeşil sinyaller, kısa pozisyon (sat ağırlıklı) içinde devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum 0.03 yaparak dip seviyesinde bulunmaktadır. Bunun yanında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.14 olarak çok stabil devam etmektedir. Stokastik( stoch ) çizgisi %51 seviyesinden yetersiz (%80 ve üzeri gerekli) devam etmektedir. Aroon up ise % 71 seviyesine yükselerek düzeltme gerçekleştirmekte hız kazandı. MACD çizgisi, 0.06 olarak yetersiz seviyede bulunmaktadır. 

Destek seviyelerinin, 3.94 – 4.00 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 3.88 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları, 4,16 – 4,20 aralığı olarak belirtilebilir. Borsa İstanbul yeterli desteği kazanırsa, PETKM ‘de SMMA çizgilerini uzun pozisyonlarda (al davranışı) birleştirebilir.

Hisse Senedi Takipçisi, PETKM osilatörlerinin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Takipçi, TradingView ile oluşturulmuştur

Hisse senedi piyasasında sanayi endeksinin olumlu ve trend çizgisinde desteğin durağan bir kademe aralığına girdiğini belirtebiliriz. Yukarıda, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumsuz ve düzeltme bekler durumda oldukları anlaşılmaktadır.

Sonuç itibariyle, petrolün artması volatiliteye bağlı olduğundan ve Borsa İstanbul ‘da ağırtop hisseleri etkileyeceğinden dikkatli ve dış piyasa odaklı olunmalıdır.

Son olarak, küçük yatırımcının transpersonel boyutta gelişim kazanacağı, yatırım öz-farkındalıklarını arttırmak için platformlarda paylaşımda bulunmasının ve bu platformların takip etmesinin etkili olacağı gerçektir. Gündemi takip etmek ve detaylı ekonomik rakamları grafik üzerinden okumak önemli ve olmazsa-olmazdır. Piyasa okur-yazarlığı kazanımı, iyi bir yatırımcının en önemli kazancıdır. 

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN