BIST100, ARCLK, AKBNK

Değişmeyecek referans noktaları vererek devam edelim. Böylece herkesin aynı dilden anlamasını sağlamayı hedefleriz. Böylece yazı dizisi ilerledikçe aynı finansal varlığın gelişimini takip etmek de kolaylaşacaktır.

BIST100

Yıla iyi başladı ama primli geçmişinden dolayı, ortalamalardan aşırı sapmalar geometriyi bozmuş oldu. Bu bozulma sonucu olarak da sert satışlar görüldü  Mart ortasına dek süren aşırı satış hareketinin düzeltme tepkisi geometrik model gereği devam etmektedir. Toparlanma devam ederken 6 günlük ortalamanın destek etkisi sürecektir. Zayıflayan piyasada toparlanma yavaş adımlarla başlayacaktır. Bu yüzden de en kısa süreli ortalamaların hareket daha öncelikli ölçüdür ve yavaş adımlarla toparlanması beklenmelidir. Toparlanma olamaz ise geometrik gelişime bakarak yalancı düşüş ve yükseliş hareketinden uzak kalmak gerekir.

AKBNK

Düşen ortalamalar cazip midir? İştahlı bir durum var: 480 günlük ortalama  düşmeye devam ediyor. 2020 yılı başlarken bu mega ortalama halen düşerken prim yapmaya devam etti. Sert düşüş ortalama aşağı yönlü iken de devam etti. Demek ki 480 günlük ortalamanın yönü tek başına belirleyici değildir. Yanına belirleyici ve tutarlı birkaç ölçü daha  getirilmelidir. Hatırlayalım: temmuz 2019 – şubat 2020 arası net yükseliş görüldü. Buna karşılık aynı zaman dilimi içinde günlük bazda zigzaglar görülüyor olması geometrik bozunumlar getirmiştir. Bu da, çok önemsediğimiz 480 gün ortalaması altında kalmayı gerektirecektir. Bir başka deyişle bu ortalamaya yaklaşmak satışların artışına sebep olacaktır.

ARCLK

Yine benzer dille devam edelim, böylece diğer hisselerle de kıyaslamak kolay olacaktır. Evet, 480 günlük ortalama üzerindeyken, yani coşkulu alım eğilimi söz konusuyken üretilen geometriye bakmak gerekir. Ağustos – eylül 2019 bozunumu dışında risk yaratacak geometri kırılması görülmediği için geleceği daha tutarlı performansla gelişmiştir. Hatta son 1 ay gerçeğine bakarsak: AKBNK -%3.58, ARCLK +%11.03 prim yapmıştır. Başka tür açıklamaya ve olasılıklar üzerinden anlamlandırmaya gerek yoktur. Geçmişteki gerçeklerin ne şekilde yer aldığına bakarak geleceği görebiliriz. Bu da teknik analizin ötesinde bir konudur.

ARCLK/AKBNK

Ilımlı profildeki portföylerin isteyebileceği türden yapıya sahip olmaya başlamıştır. Özellikle son 8 ayda dengeli giden gösterge geometrisi sonucu olarak gelecekte 2 hisse arası geçişler daha sık görülecektir. Bu da cazibe arttırabileceği gibi, üzerine farklı teorilerin yazılmasını da gerektirebilir. Yine duruma 480 günlük ortalama üzerinden bakarsak: ocak ayıyla birlikte cazibe ARCLK yönüne artmıştır. Gelecekte de bu yönde ilerlemesini bekleyebiliriz. Bunun için 480 günlük ortalamaya geri dönüş cazibeyi arttırıyor olacaktır.

Daha doğru yaklaşım için reel ekonomi / finans ekonomi eğitimleri: https://www.paraborsa.net/iletisim/

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN