BIST, DOHOL, ASELS: Tradingview Twitter’da

Google, Facebook, Amazon gibi şirketler aşırı primlenir ve kontrolsüz büyürken ve sonrasında yüzde 50 ‘ye varan kayıplar ve işten çıkarmalar ile karşılaşırken Tradingview gibi bazı finans, yatırım, medya siteleri dengeli büyüdü.

Bunun sonucunda post pandemi ve kriptodaki merkeziyetçi sendromuna rağmen, platforma ilgi ve güven arttı. Son durumda Twitter son teknoloji Tradingview grafiklerini entegre etti.

TSLA grafiği, yüzde 4 ile USD 133 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Borsa İstanbul 5490 puandan kapanan Borsa İstanbul tekrar 5684 ‘ü test edebilir. Ancak alçak bir yüksek seviyeden dönüş gösteren lucem osilatörü çok da iyi bir ilerleyiş öngörmüyor.

Esas sıkıntının giderilmesi için seçim belirsizliğinin en azından tarih olarak aşılmasını savunanlar 6000 ‘in kolay bir şekilde test edilebilir olduğunu düşünmektedir.

Grafik TradingView’den

DOHOL yüzde -2.60 zararla 9.73 TL fiyatıyla ilerlemektedir. Haftalık olarak holdingler paralel bir yatay seyir izledi.

11 TL’ye yükselirse ve lucem osilatörü yeşil dikey onay verirse yükselebilir. 12 TL fiyatı sonrası 14.6 seviyesi yüksek zirve olabilir.

Grafik TradingView’den

ASELS tekrar 60 sınırını geçti. 62.45 TL’yi tekrar test etti. Bilanço oldukça iyi ve savunma sanayinde ilk 10 ‘a giren ülkemiz dikkatleri ve hasetçileri üzerimize çekiyor. Enflasyon anlamında marketler sözünü tutmasa da, politikalar enflasyonu yeterince baskılamasa da savunma ve işlenebilir ürünlerde Avrupa’dan daha iyi bir yıl yaşadık.

Teknoloji atılımlarının Aselsan’ın ürettiği 1919’un engellendiği gibi diğer büyük atılımların da siyasi kriz ve yabancı hayranlığı ile elenebilir olduğu düşünülürse Mayıs 14 ASELSAN için önem taşımaktadır.

58 desteği ile 66 direnci arasında yatırımcıların şimdilik al sat yapmaya meyilli olduklarını görmekteyiz.

Sonuç itibariyle, 2022’de teknoloji sektöründe 150 bin kişinin işten çıkarılması, Google’ın da bu kervana eklenmesi ve 12 bin kişiyi işten çıkarması henüz bir başlangıç olabilir. Teknoloji şirketleri genel olarak istenen yeniliği derin öğrenme yılı olan 2023 yılında sağlasa ve bu alt yapıyı oluştursa da dengeli büyüme gibi önemli bir bütünsel parçayı sağlamıyor gözükmektedir.

Okan Özdemir