BIST 75.638 Seviyesinde Haftaya Başlıyor

Aydın Eroğlu – 25.11.2013

ABD borsaları yeni rekorları zorluyor. Avrupa ülkelerinin de borsaları Fazla realize yaşamadan 2013 için gördükleri yüksek endeks seviyelerinde tutunmaya devam ediyorlar. Özellikle Almanya Dax en iyi performans gösterenlerin başında geliyor. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerindeki toparlanma beklentileri endekslerini de dinamik tutuyor. Özellikle ECB dahil düşük faiz politikası, hisse senetlerini düşük faiz sürecinde cazip kılıyor.

Böyle bir ortamda Türkiye olarak BIST’in de çok daha yüksek olması gerekirdi. Ancak bizim kendi özelimizdeki cari açık ve kredi büyümesini kontrol etme sorunumuz nedeniyle, alınan sıkılaştırıcı tedbirler yüzünden bu yükseliş havasına aynı coşku ile katılamıyoruz.

Yine de bu ortamda BIST 75.638 kapatmayı başardı. Cuma günü beklenti yazımda belirttiğim 75.600 seviyesinin az üzerinden haftaya başlıyoruz. Aynı zamanda İran ile yapılan nükleer anlaşmasının da pozitif etkisi ile haftaya başlayacak olduğumuz için, endeks 75.600 üzerinde 77.000 direncine yönelebilir. Olası teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablomuzdan takip edebilirsiniz. Teknik olarak destek ve dirençlerin aşağı, ya da yukarı kırılması halinde, o yöndeki sıralı destek ve direnç seviyeleri yeni hedefler olacaktır.

İran Anlaşması Türkiye’nin Lehine Olur!

Türkiye’nin İran ile yaptığı ticaret üzerindeki baskı azalır. Petrol fiyatlarında düşüş görülebilir. Kur ve faiz bu durumdan olumlu etkilenebilir. Tüm olası gelişmeler Türkiye ve BIST’in lehine olur. İran ile batılı ülkelerin anlaşması sürpriz bir gelişme olmuştur. Görüyorsunuz, hiç bir şey görüldüğü gibi gelişmeyebiliyor. Birkaç yıl evvel İran’ı ne zaman vuracakları üzerinde tahminler yapılıyordu. Ama bu olmadığı gibi, şimdi anlaşma sağlanıyor. Umarım dünya barışı için, bu anlaşma kalıcı ve daha uzun süreli olur.

Önümüzdeki En Önemli Tarih 6 Aralık!

ABD tarım dışı istihdam verileri, özellikle BIST’in kısa vadeli gidişatı için çok önemli olacaktır.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

NOT: Yazı, 09:17’de borsaanalizci.com’da yayınlanmıştır.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir