BIMAS: 1 ayın etkisi yüksek

BIMAS:  Bir toplanma hikayesi ve daha güçlü pozitif uyumsuzluk

Mayıs 2021 yazımız sonrası prim hali sinyaller gereği idi: olasılık artmıştı ve yeni yol ayrımına gidilecekti. Prim yapılmış her formasyonu geçmişi içinde “doğru yere koyabilmek” geleceği daha gerçekçi okumayı sağlar. Geçmiş ve gelecek arasındaki bu tutarlı hali bir bakışla anlatabilmek “iyi bir anlatıcı” halini yakalamak da sayısal model kurmakla olabilir. Sayısallığın gerekçesi dünyayı ölçülebilir değerler üzerinden gördüğümüzü unutmamamız içindir.

Mayıs yazısı sonrası hızlı yükselişin devam etmemiş olmasını bir başka formasyona giriş kapısı olarak görmemiz gerekir.

–> Düşüş hızı / yükseliş hızı / hamle dağılımı /zaman ölçeği / zaman aralığı

— > doğru modelleme için tutarlı olmayı sağlayan parametrelerdir.

Bu eğitim notundan sonra devam edersek BIMAS hissesinin verdiği mesajı daha doğru algılarız. Elbette hisse canlı varlık değil, yatırımcılarının vardığı bir kabul uzlaşmasından bahsetmekteyiz.

Son 1 ayda ne oldu?

BIMAS yumuşak seyirde 1 ay geçirdi denebilir: 5-7 işlem günlük ortalamalar, yani 1 ayın 1/3, 1/4 zaman dilimlerinden bakarsak bu ölçek içinde düşük dalgalanmaların “baskın” olduğunu görmekteyiz. Tam anlamda düşük dalgalanma olmamış olsa da, baskın düşüklük istikrarlı geçiş dönemi sağlayıp sonraki döngü fazına hazırlanmak olarak görülebilirdi.

Bu tam baskınlığa yakın hal sonucunda 50 gün üstü ortalamalarda veya 2-3 aylık gelişim eğrileri de baskı altına girmiştir.

Bu baskı sonucu olarak da bileşik ortalamalar da negatif eğilime geçmiştir.

Son dönemde oluşan negatif eğilime karşılık algoritmik sinyaller ne yönde gelişmektedir?

— > Kilit soru bakış açısı değiştirten sorudur.

? cevabı: negatif eğilim başlamış ve devam edecek görünüyor buna karşılık algoritmik sinyaller aynı dönemde daha pozitif değerler almaya başladı. Bir başka deyişle hisse prim dağılımı açısından yeni döngü hazırlığı oluşmaktadır.

Algoritmik sinyallerin aldığı değerler dinamiktir: incelenen zaman dilimine, ölçeğine göre değişmektedir. Bu bakış genel piyasa analiz yaklaşımına uymuyor görünse de defalarca test edilmesiyle doğrulanmıştır.

Değişken sıklıkta işlemler veya orta  vade hareketlerin bitişi ile daha güçlü trend analizi mümkündür.

Kurumsal hedeflere uygun özel haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!