BİM Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (02.08.2013)

BİM Hisse Yorumu

Perakende sektöründe hard-discount formatında temel gıda ve tüketim malzemelerini düşük maliyetle satın alıp, mümkün olan en düşük fiyat politikası ile tüketiciye sunan BİM, mağaza sayısı açısından büyümesini 2013 yılında da sürdürmektedir. 2013 yılından günümüze kadar Türkiye’de 227 mağaza açan şirket 24 Temmuz 2013 itibariyle mağaza sayısını 3.882’ye (1Ç13 sonu itibariyle: 3.735) çıkarmıştır. Fas’ta mağaza sayısını 2013 yılı içinde 120’ye çıkaran BİM, Mısır’da da toplam 14 yeni mağaza açmıştır. 2013 yılında yurt içinde 375 yeni mazağa açmayı planlayan şirket 4.030 mağazaya ulaşmayı hedeflerken, Fas’ta 50 mağaza açarak toplam mağaza sayısını 160’a çıkarmayı amaçlamaktadır. Öte yandan şirket Mısır’da da 30 mağazaya ulaşmayı hedeflemektedir. BİM’in mağaza sayısını düzenli bir şekilde artırması, mevcut mağazaların artan sepet hacmi ve discount market sektöründe artan rekabete rağmen mağaza başına düşen müşteri sayısındaki artış net satış gelirlerine olumlu katkı sağlamaktadır. Şirketin yeni  mağazalarının faaliyete geçmesiyle birlikte net satış gelirleri ve net karlılıktaki artışın önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, yıl içerisinde açılan mağazaların verileri dikkate alınmadan hesaplanan, sepet hacmindeki sınırlı artışı dikkatle takip etmeye devam ediyoruz.

İNA analizine göre BİM için yaptığımız değerleme çalışmasında şirketin hedef değerini hisse başına 49.0 TL seviyesinde hesaplıyoruz. Hissenin şu an bulunduğu fiyat dikkate alındığında, geçtiğimiz ay yayınladığımız rapordaki fiyata oranla 14% yükseliş gerçekleştirmiş, aynı zamanda, bugün itibariyle 15% yükseliş potansiyeli taşımaktadır. BİM’in gerek ekonomik kırılganlıklara karşı dayanıklı iş modeli ve gerekse defansif yapısı nedeniyle son dönemde piyasalarda yaşanan sert düşüşün ardından bu seviyelerin şirket için alım fırsatı yarattığını düşünüp önerimizi AL olarak devam ettiriyoruz.

Şeker Yatırım Ağustos 2013 Aylık Bülteni

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm BİM hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.