BİM Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (01.07.2013)

BİM Hisse Yorumu

Perakende sektöründe hard-discount formatında temel gıda ve tüketim malzemelerini düşük maliyetle satın alıp, mümkün olan en düşük fiyat politikası ile tüketiciye sunan BİM, mağaza sayısı açısından büyümesini 2013 yılında da sürdürmektedir.

2013 yılından günümüze kadar Türkiye’de 190 mağaza açan şirket 25 Haziran 2013 itibariyle mağaza sayısını 3.845’e (1Ç13 sonu itibariyle: 3.735) çıkarmıştır. Fas’ta mağaza sayısını 2013 yılı içinde 120’ye çıkan BİM, Mısır’da da toplam 14 yeni mağaza açmıştır. 2013 yılında yurt içinde 375 yeni mazağa açmayı planlayan şirket 4.030 mağazaya ulaşmayı hedefllerken, Fas’ta 50 mağaza açarak toplam mağaza sayısını 160’a çıkarmayı amaçlamaktadır. Öte yandan şirket Mısır’da da 30
mağazaya ulaşmayı hedeflemektedir. BİM’in mağaza sayısını düzenli bir şekilde artırması, mevcut mağazaların artan sepet hacmi ve discount market sektöründe artan rekabete rağmen mağaza başına düşen müşteri sayısındaki artış net satış gelirlerine olumlu katkı sağlamaktadır. Şirketin yeni mağazalarının faaliyete geçmesiyle birlikte net satış gelirleri ve net karlılıktaki artışın önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini düşünüyoruz. İNA analizine göre BİM için yaptığımız değerleme çalışmasında şirketin hedef değerini hisse başına 49.0 TL seviyesinde hesaplıyoruz.

Piyasalardaki son deönemde yaşanan satış baskısı sonrası hedef fiyatımıza göre %27 kazandırma potansiyeline ulaşması nedeniyle şirket ile ilgili olarak TUT olan önerimizi AL olarak revize ediyoruz. BİM’in gerek ekonomik kırılganlıklara karşı dayanıklı iş modeli ve gerekse defansif yapısı nedeniyle son deönemde piyasalarda yaşanan sert düşüş ardından bu seviyelerin şirket için Alım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.

Şeker Yatırım 2013 Temmuz Aylık Bülteni (Raporun tamamı için TIKLAYIN.)

Tüm BİM hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.