BİM Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (16.03.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY240,00
Son kapanış, TL/hisse TRY137,80
Yukarı potansiyel %74

• Risklere karşı dayanıklı defansif iş modeli: BIM’in, Türkiye gıda perakende pazarının lideri olarak, yüksek büyümesi, öngörülebilir karlılığı ve nakit akışı, rakiplerine göre güçlü mağaza verimliliği, sağlam bilançosu ve başarısı kanıtlanmış yönetim anlayışı ile sektörde en iyi konumda bulunan indirimli market zinciri olduğu görüşündeyiz. Gıda perakende sektörünün 2023 yılında, özellikle de ilk yarısında, görece yüksek büyüme göstermesini bekliyoruz. Ücret artışlarının hızlı tüketim sektörü özelinde talebi canlı tutmaya devam edeceğini, ayrıca makro koşulların da tüketimi dayanıklı tüketim ürünlerinden hızlı tüketim ürünlerine kaydırabileceğini düşünüyoruz. Mevcut makro ekonomik ortamda geleneksel pazardan modern pazara kayışın devam etmesini ve indirimli mağazaların düşen alım gücü nedeniyle bu durumdan daha yüksek pay almasını bekliyoruz.

• Hızlı mağaza açılışları: Son 3 yılda ~3160 mağaza açan BIM’in mağaza sayısı bu dönemde ~%11 YBBO gösterirken, önümüzdeki 2 yılda yıllık 1000 yeni mağazayla %8 YBBO bekliyoruz.

• Görece güçlü büyüme: Gerileyen enflasyon nedeniyle 2022’ye göre bir yavaşlama beklemekle birlikte, trafik artışı, sepet büyümesi ve mağaza açılış hızı sayesinde 2023’te %80 ciro büyümesi öngörüyoruz (Şirket’in öngörülerinin üst bandı). Güçlü talebin etkisiyle benzer mağaza satışlarının reel olarak büyüyeceğini düşünüyoruz.

• Marj baskısı, güçlü nakit akışı: Gerileyen enflasyon ve potansiyel promosyonlar nedeniyle 2023’te brüt marj baskısının devam edeceğini, ancak personel ve enflasyonu geriden takip eden kira giderlerindeki artışa rağmen faaliyet giderleri/satışlar oranındaki baskının sınırlı kalacağını; dolayısıyla FAVÖK marjının 2023’te 50 baz puan daralacağını öngörüyoruz (tahminimiz Şirket’in 2023 marj öngörülerinin üst bandının yakalanacağı yönünde). Marj tahminimiz yönetimin öngördüğü 25 baz puanlık tek seferlik deprem etkisini de içeriyor. Erken emeklilik nedeniyle potansiyel tek seferlik nakit çıkışına rağmen, işletme sermayesinin, zayıf bazın da katkısıyla güçleneceğini ve serbest nakit akışı marjının korunacağını öngörüyoruz.

• Model portföyde tutmaya devam ediyoruz: Sektöre ilişkin artan negatif haber akışı ve marj baskısı nedeniyle fazlasıyla cezalandırıldığını düşündüğümüz hisse, 7,1x 2023T F/K ile 3 yıllık tarihsel ortalamalarına %45 iskontolu işlem görüyor. Tarihi dip seviyelerde olan çarpanların aşağı yönlü riskleri sınırladığını düşünüyoruz. Güncel hedef değerimiz 240TL’ye oldukça yüksek %74 getiri potansiyeli sunan hisse için Al tavsiyemizi yineliyor ve hisseyi en çok önerilenler listemizde tutmaya devam ediyoruz.

• Riskler: Regülasyon riski ve potansiyel fiyat indirimleri en önemli risk faktörleri olarak kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Ak Yatırım