Arçelik Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (16.03.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY175,00
Son kapanış, TL/hisse TRY129,30
Yukarı potansiyel %35

• Arçelik ve Whirlpool Cooperation (WHR), Avrupa operasyonlarını birleştiriyor: Arçelik ve Whirlpool, Avrupa beyaz eşya işlerinin yeni bir ortak girişimde birleşilmesi konusunda mutabakata vardı. Yeni şirketin %75’ine Arçelik ve %25’ine Whirlpool sahip olacak. Anlaşmanın 2Y23’te tamamlanması bekleniyor. Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’deki 14 üretim tesisi ve 38 iştiraki, Arçelik’in Avrupa’daki 25 iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisi ve iki grubun markaları yeni şirkete devredilecek Birleşme işleminin 200 milyon Euro’nun üzerinde maliyet avantajı yaratması bekleniyor. Bu tasarrufun daha iyi kapasite kullanımı, tedarik ve lojistikten avantajlarından gelmesi bekleniyor. Sinerjilerin %30’unun yakın dönemde (1-1,5 yıl) gerçekleşmesi ve geri kalanının ise 4-5 yılda kademeli olarak tamamlanması bekleniyor. Birleşme nedeniyle konsolide net borçta önemli bir olumsuz etki beklenmemektedir. Yeni şirketin toplam satışlarının 6,0 milyar Euro’nun üzerinde olması bekleniyor. Arçelik daha düşük ciro (toplamın %43’ü) ve net varlık katkısına (Whirpool’un 14 üretim tesisine karşılık Arçelik’in 2 tesisi) rağmen yeni kurulan şirkette %75 oranında pay sahibi oldu. Bu durum, Arçelik’in Avrupa faaliyetlerinin önemli ölçüde daha iyi karlılık ürettiğine işaret ediyor.

• Birleşme şirketin Avrupa’daki konumunu güçlendirmesi ve değer yaratması açısında önemli bir adım: Arçelik, Beko markasıyla hâlihazırda birçok Avrupa ülkesinde pazar lideri konumunda. Whirlpool Europe ile birleşme, Arçelik’in bölgesel rekabetçiliğini ve fiyatlandırma gücünü artıracaktır. Beklenen maliyet tasarruflarına ek olarak, şirketlerin bilgi birikimi, Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerini birleştirmek, Avrupa pazarında ek uzun vadeli faydalar sağlayabilir. Birleşme kaynaklı sinerjilerinin başarılı bir şekilde uygulanması değer yaratmanın anahtarı olacaktır diye düşünüyoruz. Birleşme sonrası yaratılan toplam varlıkların daha verimli kullanılması Arçelik için oldukça değer arttırıcı olacaktır. Ek olarak, döngüsel olarak yüksek enerji, hammadde ve lojistik maliyetleri de Avrupa operasyonlarının karlılığı üzerinde 2022’de baskı oluşturan faktörler oldu ve burada organik iyileşme için de alan bulunuyor.

• 2023 hedefleri: Arçelik 2023’de ~%45 konsolide ciro büyümesi (45% Türkiye operasyonlarında TL bazlı ve 6% yurtdışı faaliyetlerinden fx bazlı), ~%10.0 FAVÖK marjı ve 300 milyon Avro yatırım ve %23-%25 net işletme sermayesi / satış oranı öngörüyor. Şirket, 2022’de önemli bir hacim artışı öngörmüyor. Dolayısıyla, beklenen ciro büyümesi çoğunlukla fiyat artışı ve ürün kompozisyonundaki değişim etkisi kaynaklı. Yatırım harcamaları beklentisi, Mısır (2023’te kurulması planlanan 100 milyon dolar tutarında) ve Bangladeş’teki yeni fabrika yatırımlarını da içeriyor.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!