BİM 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Yapı Kredi Yatırım – (08.11.2017)

BİM 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

TUT
(Önceki AL)

Karlı büyümeye fiyatlandı

Önerimizi ‘TUT’a çekiyoruz. BİM için önerimizi ‘AL’ a yükselttiğimiz 18 Ağustos tarihli son güncelleme raporumuz sonrası hisse nominal olarak %16 yükseldi ve endeksin %10 üzerinde getiri sağladı. Hisse için 80TL olan hedef fiyatımızı, (i) 3Ç17 finansal sonuçları (ii) yeni makro tahminlerimiz ve (iii) şirketin ESK’dan tedarik ettiği etleri satmaya başlaması ışığında %5 arttırak 84.5TL’ye çekiyoruz. Bununla birlikte, yeni 12 aylık hedef fiyatımız, %2 olarak öngördüğümüz 2017T temettü verimi de dahil, mevcut seviyelerden %6 getiri potansiyeli vaad ettiği için önerimizi ‘AL’dan ‘TUT’a çekiyoruz.

Güçlü gelen 3Ç17 sonuçları. BIM, 3Ç17 finansallarında piyasa beklentilerinin ve şirket yönetiminin yılın tamamı için öngördüğü büyümenin üzerinde kalacak şekilde cirosunu %24 arttırdı ve 227mn TL net kar açıkladı. Gıda enflasyonunun yüksek seyri sayesinde (işlenmiş gıda enflasyonu 3Ç17’de %9.8), sepet büyüklüğünü %10.7 arttıran şirketin, müşteri sayısındaki artışı %1,3 seviyelerinde oldu. Brüt karlılığını geçen senenin aynı dönemine göre 20 baz puan arttıran şirketin, artan cironun da etkisiyle faaliyet giderlerinin satışa oranı da 10 baz gerileyince, VAFÖK marjında 30 baz puanlık iyileşme oldu. Açıklanan 5.5%’lik çeyresel VAFÖK marjı hem piyasanın hem de bizim beklentilerimizin üzerinde kaldı. Şirketin 3Ç17 sonuçlarını, brüt karlılıktan ödün vermeden devam eden yüksek ciro artışı ve operasyonel karlılıktaki olumlu seyir nedeniyle olumlu karşılıyoruz.

Müşteri trafiğini daha güçlü öngörüyoruz. 3Ç17 sonuçları ışığında 2017T yıl sonu tahminlerimizde sınırlı revizyona gittik. Bununla birlikte, tahminlerimizde esas değişiklik 2018 ve 2019 seneleri için daha önce yatay olarak gördüğümüz müşteri trafiğini, şirketin ESK’dan tedarik edeceği et satışlarının olumlu etkisiyle %2 ve %1 oranında arttırmamız oldu. Şirketin, 2017 brüt karlılığı beklentilerimizden iyi gelmiş olsa da, 2018 için, artan girdi maliyetleri ve rekabetçi fiyat çabaları nedeniyle 20baz puan gerileyeceği şeklinde önceki varsayımımızı muhafaza ediyoruz. Yenilenen tahminlerimiz, 2017-2019 döneminde şirketin gelirleri ve VAFÖK’ü için yıllık %20’lık bileşik büyüme rasyosuna denk gelirken, bu oran son iki ve beş yıllık dönemlerde kaydedilen büyüme oranlarıyla karşılaştırıldığına şirketin büyümesinde herhangi bir yavaşlama olmayacağını beklediğimizi göstermektedir.

Fiyatlamayı makul buluyoruz. BIM’in finansal ve operasyonel görünümü için olumlu beklentilerimizi muhafaza etmekle beraber, hissenin mevcut işlem gördüğü fiyat seviyelerinin makul olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki, şirketin piyasa beklentilerine göre 25.5x ‘s denk gelen 12 ay ileriye yönelik F/K oranı, 2010’dan itibaren hesapladığımız tarihi ortalamasına paralel, 2015’ten itibaren hesaplandığında ise %7 primi işaret etmektedir. Mevcut büyüme tahminlerimiz dikkate alındığında, daha yüksek bir seviye için şu an erken olduğu kanaatindeyiz. Ancak, bununla birlikte özellikle ucuz et satışının şirketin pazar payı ve müşteri trafiğine yapabileceği ve bizim tahminlerimize sınırlı olarak yansıttığımız katkının, ilerleyen dönemlerde tahminlerimizde yukarı yönlü revizyon gerektirebileceğini not ediyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN