Beyaz Eşya pazarı yüzde 5 ile 7 arasında büyüdü

Son zamanlarda art arda açıklanan yeni konut projeleri ile birlikte ankastre cihazlar pazarı da canlandı.

Geçen seneki ÖTV indiriminden sonra ev aletleri pazarı hızını kesmeyerek büyümesini sürdürdü. Bu sene bu tür katkılar olmamasına karşın beyaz eşya pazarı yüzde 5 ile 7 oranında büyürken, ankastre cihazlar pazarındaki büyüme ise bunun üç katı oldu.

Siemens Ev Aletleri Satış Direktörü Haluk Çelebiğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerini geliştiren konut firmalarının kendi projelerinde  kullanacakları ürünlerin de buna paralel olmasını istediğini, tedarikçilerin de seçimini buna göre yaptıklarını belirtti.

Siemens’in Türkiye’ye ankastre cihazları resmi olarak ilk getiren marka olduğunu ifade eden Çelebioğlu, ”Konut sektörünün gelişimine tam bir paralellikle biz de işlerimizi konutla birlikte geliştirmeye başladık. Tüm konutların mutfaklarını süslemek ve onların bu ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yaptık” dedi.

Konut üreten firmaların kendi projelerinde hem kaliteye çok önem vermeye başladıklarını hem de yaptıkları ürünlerin bir başka markayla anılabilir olmasını  istediklerini söyleyen Çelebioğlu, şunları kaydetti:

”Burada bizim daha evvel yapmış olduğumuz çalışmalar meyvesini verdi ve Siemens ile birlikte konutlar anılmaya başlandı. Hatta bazı projelerde tüketicilerle yaptıkları sözleşmelerde (Siemens ankastre cihazlı) diye katma  değer olarak Siemens’i eklediler. Bugün toplu konutta bu tür projelerin yaklaşık yüzde 45’inde Siemens olarak ocak, fırın ve davlumbaz olmak üzere 3 ürünümüz binalara veriliyor ve tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Türkiye’de son yıllarda belli bir çizginin üstünde yapılan konutların, bu tür cihazları kullanan, bu tür imkanları sunan bütün projelerin yüzde 45’ine Siemens olarak ürünlerimizi verdik.”
        
-”TÜRKİYE’DE ANKASTRE ÜRÜNLERDE PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 20”-
        
Siemens Ev Aletleri olarak Türkiye’de beyaz eşyada yüzde 9 pazar payına sahip bulunduklarını belirten Çelebioğlu, ankastre pazar paylarının ise yüzde 20  civarında olduğunu bildirdi.

Çelebioğlu, ”Toplu konutların artması bizim satışlarımızı artırdı. Bu alanda ilk bizim olmamız bize bir avantaj sağlamışken, rekabet de ilerleyen yıllarda arttı. Bugünlerde biz daha prestijli, daha özellikli konutlarda var oluyoruz. Seçici davranıp, özellikli konut projelerinde var olmayı istiyoruz” dedi.
        
-”EV ALETLERİ PAZARI ÖTV İNDİRİMİNDEN SONRA DA HIZINI KESMEDİ”-
        
Türkiye’deki ev aletleri pazarının geçen seneki ÖTV indiriminden sonra da hızını kesmediğini ve büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Çelebioğlu, bu sene bu tür katkıların olmamasına rağmen beyaz eşya pazarının geçen seneye göre yüzde 5 ile 7 oranında büyüdüğünü, son günlerde enerji tasarrufu öne çıkan özellikli beyaz eşyaya ilginin arttığını, beyaz eşya pazarının son derece canlı olduğunu kaydetti.

Çelebioğlu, ”Bununla birlikte ankastre cihazlar pazarı da çok canlı. Ankastre pazarının büyümesi normal beyaz eşyaya göre üç katı fazla oldu, geçen seneye göre yüzde 20 büyüdü” diye konuştu.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir