Analistler doların yönü için ayrı uçlarda

Hisse senedi piyasalarındaki yükselişin önüne geçecek bir gerçek varsa; o da dolardan başka bir şey değil. Ancak analistler doların bundan sonraki seyri için ortak noktada buluşamıyor.
 
Son üç ay içerisinde Standard & Poors’s 500 Endeksi’yle, dolar arasında neredeyse mükümemmel şekilde işleyen ters korelasyon mevcut. Dolar ne zaman değer kazansa S&P düşüyor, S&P ne zaman değer kazansa dolar geriliyor.

Bu nedenle hafta sonunda devam eden G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında doların hızlı değer kaybı başlıca konulardan birini oluşturuyor.

Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin 27 Ağustos’ta, Banka’nın daha fazla parasal genişlemeye gideceğine yönelik mesajlar vermesinin ardından hızla değer kaybetmeye başlamıştı.
Bu hızlı gerileme göz önünde bulundurulduğunda, doların düşüşü en azından yıl sonuna kadar devam eder mi? Eğer bu gerçekleşmezse acaba S&P değer kaybeder mi?

BNY Mellon analistlerinden Micheal Woolfolk, dolardaki son güçlenme eğilimini G20 toplantıları öncesindeki beklentilerden kaynaklandığını belirtiyor. G20 toplantılarının ardından, dolarda işlem yapanların konuştuğu tek konu yine Fed’in para politikasını belirleme organı FOMC’nin gelecek toplantıda alacağı kararlar ve parasal genişleme adımları olacak. Bu nedenle S&P 500 Endeksi’nin yükselişini devam ettirmesini bekliyoruz.
ABD merkezli piyasa araştırması şirketi Veracruz’un kurucusu Steve Cortes ise bunun tersini düşünüyor. Ona göre dolardaki satış eğilimi artık sona yaklaşmış durumda. Euro/dolar paritesi 1.40 seviyesini denedi ve burada yine tutunamadı. Bu gelişmeleri göz önünde bulunduran Cortes, dolar ve euro arasındaki bağ değişmediği sürece doların yükseleceği görüşünü savunuyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16121048.asp

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir