BBVA, Garanti ile ilgilendiğini doğruladı

İspanya’nın en büyük ikinci bankası BBVA, General Electric’in elinde bulunan Garanti Bankası hisseleri için görüşmeler sürdürdüğünü doğruladı. BBVA’nın bu hamlesi, uluslararası alanda genişleme ve İspanya pazarına daha az bağımlı olma stratejisiyle uyum sergiliyor.

İspanyol düzenleyici kurumu CNMV tarafından yayımlanan bir bilgi notunda, BBVA’nın söz konusu hisseler için görüşmeler sürdürdüğünü doğruladığı ancak görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağının belirsizliğini koruduğuna ilişkin bilgi yer aldı. Notta, konuyla ilgili ayrıntılara değinilmedi.  
 
BBVA ise Türk ve İspanyol medyasında yer alan haberler sonrasında CNMV’nin kendilerinden niyetlerini beyan eden bir açıklama yapmasını istediğini belirtti.
 
BBVA’nın, Türkiye’nin en büyük bankalarından olan Garanti’nin yüzde 21’lik hisselerini almak için 3.5 milyar euro ödeyebileceği belirtiliyor. Bankanın bundan önceki satın almalarda izlediği yöntem göz önünde bulundurulduğunda, çoğunluk hissesi isteyeceği ya da en azından yönetimde etkin şekilde söz sahibi olma talebiyle geleceği öngörülüyor.
 
Daha önce İngiltere merkezli HSBC ve bir diğer İspanyol bankası Santander’in Garanti hisselerini satın alma sürecinde isimleri geçmişti.   
 
Garanti Bankası’nın çoğunluk hissesi yüzde 30.5’lik payla Doğuş Grubu’nun elinde bulunuyor. Şirketin geri kalan kısmı General Electric ve bireysel yatırımcıların elinde bulunuyor. BBVA’nın yakın gelecekte şirketin kontrolünü eline alıp alamayacağı konusu da belirsiz.
 
Analistler, BBVA’nın satın alma işlemini gerçekleştirmesi durumunda sermaye artırımına gitmesi gerekeceğine dikkat çekiyor. BBVA ve Santander gibi İspanyol bankalarının küresel finansal krize rağmen sermaye yapıları çok bozulmadı. BBVA’nın öz sermayesinin tüm varlıklarına oranı Haziran ayı sonunda yüzde 8.1 seviyesindeydi.
 
Ancak, en son Standard Chartered’ın 3.3 milyar sterlinlik sermaye artırımına gitmesi, ülkede faaliyet gösteren ve özellikle de yatırım yapmayı düşünen diğer uluslararası bankaları da benzer hamleler için baskı altına aldı.
 
BBVA’nın, Garanti hisselerinin satın alınmasında yaşadığı ikilem geçtiğimiz dönemde Santander’in ABD’de yaşadığına benzer bir görüntü sergiliyor. Santander, Allied Irish Banks’tan, ABD’nin kuzey-doğusunda faaliyet gösteren M&T adlı bankanın azınlık hissesini almayı planlıyordu. Ancak görüşmelerde istenen fiyat yüksek bulundu. Santander sadece söz konusu bankanın aynı bölgede faaliyet gösteren kendisine ait Sovereign bankası ile ortaklık kurması ve yönetimde kontrol gücünün elde edilmesinin yolu açılırsa görüşmelere devam edeceğini söyledi.
 
 BBVA da Garanti Bankası satın alma sürecinde benzer bir durumu yaşıyor. Fiyat yüksek bulunurken, yönetimde kontrol yetkisi isteniyor.
 
* Bu yazı Financial Times’ta, “BBVA in talks to buy Turkish bank stake” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16100374.asp?gid=303

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir