Banvit Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (15.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Zayıf satış hacimleri; güçlü operasyonel performans

 Banvit 3Ç16’da konsensus beklentisine paralel 16mn TL net kar açıklamıştır. Net karın bizim beklentimizin üzerinde olmasının nedeni güçlü operasyonel performans ve beklentimizi altında gerçekleşen finansal giderlerdir.

 Şirket’in konsolide satışları beklentimize paralel gerçekleşirken, piyasa beklentisinin altında olmasının nedeni zayıf gerçekleşen ihracat satışlarıdır. Sektörde piyasa koşullarının iyileşmesi ve fiyatların yüksek seyretmesinin etkisiyle, FVAÖK marjı %12.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 Tavuk üreticileri, kuş gribi ve Irak ambargosu gibi olumsuz etkenlerle zorlu geçen bir yılın ardından 2016 yılına üretimlerini düşürerek girmişlerdi. Azalan arz sonucunda tavuk sektöründe yıl başından bu yana ortalama fiyatlar yükseliş trendine girdi.

FVAÖK marjı yıllık bazda 4.4 puan iyileşti

 Şirket’in 3Ç16 satışları ihracattaki zayıflık nedeniyle yıllık bazda %8 gerileyerek 478mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Fakat Şirket’in konsolide brüt marjı, fiyatlardaki iyileşmeyle, yıllık bazda 4.5 puan artışla %17.6 olarak gerçekleşmiştir. Banvit’in FVAÖK marjı da yıllık bazda 4.4 puan iyileşerek %12.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 Banvit’in net borç seviyesi 445mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir (3Ç15: 499mn TL). Banvit likidite riskini azaltmak amacıyla, bankalara olan borcunu yeniden yapılandırmıştır. Banvit önümüzdeki 3 yıllık dönemde Net Borç/FVAÖK oranını 3x seviyesinin altına düşürmeyi hedeflemektedir (2015: 4.6x).

 3Ç16 sonuçları sonrasında tahminlerimizi güncelliyoruz. Hisse etkisinin olumlu olmasını; talep ve fiyatlardaki iyileşmenin önümüzdeki çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş