Para & Borsa

Banvit Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (15.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Zayıf satış hacimleri; güçlü operasyonel performans

 Banvit 3Ç16’da konsensus beklentisine paralel 16mn TL net kar açıklamıştır. Net karın bizim beklentimizin üzerinde olmasının nedeni güçlü operasyonel performans ve beklentimizi altında gerçekleşen finansal giderlerdir.

 Şirket’in konsolide satışları beklentimize paralel gerçekleşirken, piyasa beklentisinin altında olmasının nedeni zayıf gerçekleşen ihracat satışlarıdır. Sektörde piyasa koşullarının iyileşmesi ve fiyatların yüksek seyretmesinin etkisiyle, FVAÖK marjı %12.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 Tavuk üreticileri, kuş gribi ve Irak ambargosu gibi olumsuz etkenlerle zorlu geçen bir yılın ardından 2016 yılına üretimlerini düşürerek girmişlerdi. Azalan arz sonucunda tavuk sektöründe yıl başından bu yana ortalama fiyatlar yükseliş trendine girdi.

FVAÖK marjı yıllık bazda 4.4 puan iyileşti

 Şirket’in 3Ç16 satışları ihracattaki zayıflık nedeniyle yıllık bazda %8 gerileyerek 478mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Fakat Şirket’in konsolide brüt marjı, fiyatlardaki iyileşmeyle, yıllık bazda 4.5 puan artışla %17.6 olarak gerçekleşmiştir. Banvit’in FVAÖK marjı da yıllık bazda 4.4 puan iyileşerek %12.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

 Banvit’in net borç seviyesi 445mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir (3Ç15: 499mn TL). Banvit likidite riskini azaltmak amacıyla, bankalara olan borcunu yeniden yapılandırmıştır. Banvit önümüzdeki 3 yıllık dönemde Net Borç/FVAÖK oranını 3x seviyesinin altına düşürmeyi hedeflemektedir (2015: 4.6x).

 3Ç16 sonuçları sonrasında tahminlerimizi güncelliyoruz. Hisse etkisinin olumlu olmasını; talep ve fiyatlardaki iyileşmenin önümüzdeki çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!


İlgili aramalar:

  • banvit hisse net
  • garan hisse net
  • garanti hisse net
  • hıssenet metal
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx