İş Bankası C Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (26.12.2014)

İş Bankası C Hisse Yorumu

12 aylık hedef fiyatımız 7.40TL %24 artış potansiyeli sunuyor. ISCTR için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. 2015T 7.1x F/K oranı ile işlem gören İş Bankası, değerleme olarak cazip görünmektedir. Bankacılık sektörünün F/K oranı son 5 yıllık ortalamasının %17 üzerindeyken, İş Bankası’nın F/K oranı son 5 yıllık ortalamasının sadece %5 üzerindedir. 2014 yılında etkin pasif yönetimi ve düşük swap maliyetleri nedeniyle, İş Bankası net faiz marjı açısından en başarılı bankalardan olmuştur. İş Bankası yüksek maliyetli TL mevduat miktarını azaltmış, 9A14 itibariyle TL mevduatlar yalnızca %1.1 büyümüştür.

İş Bankası’nın risk maliyeti 2014 yılında fazla değişim göstermemiş ve 65 baz puan seviyesinde seyretmiştir. 2015 yılında İş Bankası’nın risk maliyetinin 5 baz puan artış göstermesini beklemekteyiz. Kredi mevduat makasındaki iyileşmeden ötürü İş Bankası’nın net faiz marjının 2015’te 11 baz puan iyileşeceğini öngörmekteyiz. 2014 yılında Banka’nın kredi büyümesi sektör ile aynı seviyelerde olurken, büyümenin ana kaynağı genel ihtiyaç kredileri ve KOBİ kredileri olmuştur; bu gelişmenin de net faiz marjını olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

Avea’daki %10’luk payın satılma opsiyonu, İş Bankası için 2015 yılındaki en önemli katalizörlerden birisi olacaktır. Satım opsiyonunun değeri 523mn TL’dir. İş Bankası ayrıca Türk Telekom’dan halka arz başlatmasını talep etme hakkına sahiptir. Halka arz olması durumunda, İş Bankası 1 ay içinde elindeki hisseleri halka arz fiyatının %5 altından Türk Telekom’a satma hakkına sahiptir. Piyasanın bu anlaşmayı 2015’te fiyatlayacağını düşünüyoruz.

Garanti Yatırım 2015 Mali Piyasalar Stratejisi Raporu

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir