Bankaların kripto saklama hamleleri

Global kripto piyasa değeri 2.6 trilyon dolar seviyelerine gelmiş durumda. Geçtiğimiz seneye göre yüzde 110’un üzerinde bir artış söz konusu. Sadece Bitcoin (BTC) piyasa değeri yaklaşık 1.3 trilyon dolar civarında ve pazarın yaklaşık yüzde 50’sini temsil ediyor.

Global ölçekte bu gelişmeler yaşanırken ülkemizde de kripto varlıklara ilgi artarak devam ediyor. Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde Paribu tarafından açıklanan Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması 2023’te de bu gelişmeler açıkça görülebiliyor. Kripto paranın bilinirlik oranı yüzde 99 ve kripto paraların gelecekte daha çok kullanılacağını düşünenlerin oranı yüzde 39. İşlem yapan her 10 kişiden 7’si kripto paraya güveniyor ve her 2 kişiden 1’i yüksek getiri beklentisiyle kripto para işlemi yapıyor.

Kripto saklama hizmeti

Sektörün gelişiminde önemi pay sahiplerinin kripto para borsaları olduğunu söyleyebiliriz. Spot, türev ve merkeziyetsiz derken global ölçekte yüzlerce borsa bulunuyor. Diğer yandan borsalar tarafında yaşanan bazı siber saldırı veya dolandırıcılık olayları sebebiyle yatırımcıların varlıklarını korumak için daha merkeziyetçi çözüm alternatiflerine başvurduklarını da gözlemliyoruz. Kripto varlıkların çevrimdışı olarak saklanmasına imkân sağlayan fiziksel soğuk cüzdan sektörü de gelişmeye devam ediyor. Elbette bu teknolojinin de fiziksel kayıp, hasar, yedekleme, teknik sorunlar, hırsızlık gibi kendine has riskleri bulunuyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!