Bankalar ne durumda?

Bankalar veya mali sektör: algı modeliniz var mı?

Gelişmelere günlük değil de haftalık bakınca sakin kalma vurgusu daha fazla anlam kazanmaktadır. “Batamayacak kadar büyük” oluşumların daha çevik hale gelmesini bekleyebilir miyiz? Belki de yapılanma sürerken geleceği satın alanların davranışı netleşmeye devam edecektir. Bu da günlük hareketlerde net şekilde görünmeyebilir. Haftalık veya aylık hareketlerde nereyi hakketmek istediğini göstermesi daha kolay olacaktır.  Hareketli ortalamaları farklı modelle incelemeyi benimsemiş nesil oluşacak mıdır?

Son 5 yıl: Ucuz dönemlerden biri daha

Her ucuz görüntüsü (algıdan öteye geçtik) ortalamalara bakarak yakalanabilir mi? Teyit edici başka mekanizmalara gerek var mıdır? Model tabanlı bakış bunu sağlayabilir mi?

Geometrik model gereği devam eden bir yapı var mıdır? Bir başka deyişle, son 5 yılın dizilimi bize ne anlatmaktadır? Kayan veri penceresi bizi yeni fırsatlara götürebilir mi?

Son 3-4 haftanın içerdiği düşüş kırılım şiddeti, son 5 yıl içinde ihmal  edilebilir kalabilir mi? Kalamaz ise, son 2-3 yıl içinde önemi daha yüksek olabilir mi? Biliyoruz ki düşüşler servet transferi üretir. Son 3 yılın önemli düşüşlerini bu açıdan görebilir miyiz?

Yeni normale alışmak bu transferlerin anlamını kavramak olabilir mi? Son 3 yılın en çok kaybettiren yabancı yatırımcı hisseleri arasında bankaların olması tesadüf müdür? Dönüşüm sürüyor, devam ediyor.

Seri olarak gerçekleşen düşüş haftaları bir dönüşüm hikâyesi olarak görülmelidir.

Aylık hareketler destekliyor: bu sefer farklı

Bu sefer farklı çünkü ortalama yükselişin yönü uzun dönemli pencerede ilk kez farklı geometri çizmektedir. Son 6 ayda gördüğümüz gelişme budur ve devam etmektedir. Eylül-Ekim döneminde netleşmesini bekleyebiliriz.

Yine büyük pencere: 2008’den bu yana geometrik gelişime bakalım ve oluşan zaman penceresini basitçe bakışla ikiye bölelim. Buna göre gösterge anlamında en kötü dönemleri ilk yarıda bırakmak üzereyiz. Bu da geometrilerin pozitif uyumsuzluk göstermesini sağlamaktadır ki, bu da bizi daha istikrarlı piyasaya götürecek demektir.

Bankacılık endeksinin geçen haftaki dibi üzerinde kalması, geometrik modeli ciddi ölçüden kuvvetlendirmiştir. Bu kuvvetin önemini son 5 yıla bakarak belirtmekteyiz. Yani bir dönüşüm hikâyesi yazılmaktadır. Belki de sonbahar 2021 için ön hazırlıklar tamamlanıyor olmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN