Bankacılık, Vakıfbank, Anadolu Grubu

VAKBN / XBANK: Vakıfbank için 2019 kırılımı yatırım için midir?

Emlak krizi finans sektörü için dönüm noktası olarak görülebilir mi? O dönem sebepli / kaynaklı aşağı yönlü kırılımlar sonrası toparlanmalar görüldü. Bu toparlanmalar içinde yükselişler de görülmesini gelecekten prim / performans çalma olarak görebiliriz. Toparlanma zayıf geometri demektir ve bu onarım sırasında görülen primler gelecek üzerinde bozucu etki üretir. Planlanmış olan aksine, zamanla büyüyen işletme, sürdürülebilir ölçeği koruyamadıkça gelecekten yemeye başlarlar. Geçmişe bakalım: 2010-2013 arası görülen vadi oluşumu sonrası primlerin gerçekleşmiş olması geleceğe yönelik yatay seyre sebep olmuştu. 2018-2020 dönemi de benzer şekildedir ve gelecekten çalan seyre sebep olabilecek model hareketleri görmekteyiz. Üst üste gelen aylarda bankacılık endeksine göre yüksek performansa gitmiş olması dikkat edilmesi gereken sebepler oluşturabilir. Son 3 ayda BIST Bankacılık, BIST30 içinde geride kalan performans göstermiş olması klasik yatırımcıları, klasik danışmanlar yüzünden heyecanlandırmış olsa da bu harekete katılmadığımızı belirtmiş olalım. Sebebi elbette model gereğidir, algoritmiktir, geometriktir. Yabancı yatırımcı için Türkiye’yi cazip göstermek istiyorsak doğru varlıkları doğru zamanda, rekabetçi sunumla ortaya koymamız gerekir. Yani her zamanın cazip ürünü aynı olamaz, olursa şüphe duymak hazırlayanın yetersiz bilgisine karşı aşırı sorgulayıcı olmak gereklidir. Finansal varlığı endeksiyle kıyaslamaya devam edersek: 10 yılı aşkın sürenin getirdiği geometrik dağılımlar tarihsel önemi büyük ortalamalardan aşırı sapma göstermesine sebep olmuştur. Bu durumun sonucunda geri dönüşleri sıkça görebiliriz. Bir başka deyişle: aylık bazda seri yavaşlama beklenebilir. Bankacılık endeksi ve BIST30 endeksi gibi yabancı yatırımcı radarındaki endekslerde göz ardı edildiğini görebiliriz. Önümüzdeki 12 aylık dönemde göreceli performans kaybını çift haneli seviyelerde bekleyebiliriz.

AGHOL: Geçmişi unutmadan geleceğe bakmak

Yeni başlayanlar için amaliz 101 tadında sinyaller içermektedir. Düşüş formasyonlarının zengin kırılımlar (fraktal) içermesi sonrası yükselişleri “sürdürülebilir” kılma çabasına modele görmekteyiz. Bunu haftalık ölçek penceresinde bakara belirtiyor olsak da aylık ölçek için de benzer modelleme bakışı geliştirilebilir. Bir başka deyişle, algoritmaların canlılığını sağlayan geometrik formasyonlar artmaktadır. Yaklaşık 14 aylık düşüş sonrası, yaz 2019da başlayan yükseliş hareketi algoritmik anlamda düzeltme isteğini gösterir. Düşüş dönemindeki göstergelerin geometrisini göz önüne alırsak %100e yükselişine anlam vermemiz de kolaylaşır. Bahar 2019dan bu yana 12 ay geçmişken yükseliş geometrisinin henüz yolunda olduğuna işaretler artıyor olabilir. Yataya yakın geçen son haftaları “primsiz” geçmiş performansı içinde anlamlı bulabiliriz ve fırsatları içerdiğini düşünebiliriz. Ticari fırsatlardan bahsettiğimiz açıktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN