Bankacılık hisseleri

Likit Bankalar Üzerine

Likit banka hisseleri için olumlu görüş devam etmektedir. Gerek faiz etkisi, gerekse yeni ekonomik planlama döngüleri sonuca götürecek görünmektedir. Yılın ilk günlerinde görülen zirvenin belki “aşırı” miktar düşüşle devam etmiş olmasını açıklanabilir hale getirecek model kurmak gerekir. Hatta bu modeli matematik denklem içine sokmak da mümkündür. Keşiflerinizde buna dikkat etmek,  geleceğe daha tutarlı bakış atmayı sağlar.

Mutlak değer değil de, göreceli güç açısından yani birbirine göre, kıyaslamalı algoritma kuvvetlerini ifade etmek mümkündür. Bunu belirli zaman çerçeveleri üzerinden belirterek dinamik hali vurgulamış olacağız. Dinamik olan zaman çerçevesi kazanç dağılımı hakkında önemli fikir verirken,  kayıp ve kazanç beklentilerini farklı bakışla değerlendirmeyi sağlamaktadır.

Son 1 yıl: lokomotif hisseler beklemede

Likit banka endeksine son yılına bakınca işlem hacmi ($ bazlı) en yüksek olanların geri kaldığını görmekteyiz. Bunun belli kurallar çerçevesinde açıklaması vardır elbette:

– GARAN, 55 milyar $ hacim, -27 % kayıp  (önceki yıl: 35 milyar $, 60% artış)
– AKBNK,  19 milyar $ hacim, -19 % kayıp   (önceki yıl: 13 milyar $, 39% artış)
– YKBNK,  17 milyar $ hacim,  -11 % kayıp   (önceki yıl: 7 milyar $, 152% artış)
– VAKBN, 15 milyar $ hacim,  -40 % kayıp (önceki yıl: 9 milyar $, 73% artış)
– TSKB,    14 milyar $ hacim,  +19 % kazanç  (önceki yıl: 2 milyar $, 644% artış)

GARAN hissesi bu hacimle 1 yılın en yüksek değerinde kalarak açık ara liderdir. Yani hareketlilik adına gösterge arayışında kullanılabilirse de, tek başına yeterli değildir.

Klasik formasyon hareketi nereye götürebilir?

Nisan 2020 ay döneminden bu yana değerli işaretler gelmeye devam ediyor. Basitçe ifade edersek: 6 aylık ortalamadan aşırı sapmaların düzeltmesi istatistiki anlamda tamamlanırken aslında kopma noktaları hakkında da fikir vermektedir. Fark – sapma ilişkisi üzerinden gidersek: nisan 2020 döneminde 6 aylık ortalamadan gösterdiği sapma tüm zamanların en yüksek negatif değeri idi.  Bu anormallik hali bir beklenti veya planlama için olabilirdi. 2021 ve 2022 aylarında bu beklentinin gerçekleşmesi görülebilir. Algoritmaların görüşü bu yöndedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!