Bakır Fiyatları – (13.02.2013)

Bakır, en önemli metal kullacıları ABD ve Çin’de toparlanan talebin arz fazlasını emebileceği spekülasyonu ile yükselişini ikinci güne taşıdı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası’nda (LME) dün yüzde 0.5 yükseldikten sonra bugün de yüzde 0.2 yükselerek ton başına 8,253.25 dolara çıktı. Kontrat Singapur saati ile 12:00’de 8,245 dolar seviyesindeydi. Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında fazla değişmeyerek pound başına 3.746 dolarda kaldı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi bu yıl dün itibariyle yüzde 6.5 yükseldi. Bloomberg’in derlediği verilere göre, endeksteki kar açıklayan 354 şirketin yüzde 74’ünün karı beklenenden iyi çıktı. Çin’de resmi imalat sanayi verisi Ocak ayında genişlemeyi işaret ederken, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics’in açıkladığı veri son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu veriler, toparlanmanın hız kazanmakta olduğunu işaret ediyor.

Sydney’de CIMB Securities Australia Lid. emtia strateji müdürü Daniel Hynes, “Bakır, önemli tüketici ülkelerdeki makroekonomik toparlanmadan faydalanacak,” dedi.

Avustralya’nın üçüncü büyük bakır üreticisi Oz Minerals Ltd., CEO Terry Burgess’in açıklamalarına göre, Ankata madeninin ömrünü 2 yıl uzatarak 2019 yılına genişletecek. Hynes, Çin ve ABD’de güçlü talep tahmininde bulunarak, bunun fiyatları bu yıl pound başına 3-4 dolar bandının üst sınırına yaklaştırabileceğini belirtti.

LME, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası ve Comex tarafından takip edilen bakır stokları dün itibariyle 664,396 tona çıkarak Mayıs 2011’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Stoklar yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 13 artış gösterdi. Hynes, 2009 yılından bu yana ilk kez yıllık abzda arz fazlası görülebileceğini, ancak Çin ve ABD’de beklenen talep artışının bu fazlayı giderebileceğini sözlerine ekledi.

Çin’de finans piyasaları bu hafta tatil nedeniyle kapalı. Çin’in bakır ithalatı Ocak ayında önceki aya göre yüzde 2.9 arttı.

LME’de, üç ay vadeli kurşun yüzde 0.5 artarak ton başına 2,427 dolara, çinko yüzde 0.4 artarak ton başına 2,213 dolara çıkarken, aluminyum ve nikel fazla değişmeyerek sırasıyla ton başına 2,120.75 dolar ve 18,364 dolar seviyelerinde kaldı.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir