Bagfaş 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Bizim Menkul – (04.11.2016)

3. çeyrekte operasyonel veriler geriledi…

Şirket yılın 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,5 artışla 96,4 mn TL net satış rakamına ulaşırken 9,7 mn TL net dönem zararı açıklamıştır. 3.çeyrekte FAVÖK’ün piyasa beklentisinin altında kalarak geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %60,1 oranında gerilemesi operasyonel performansta sıkıntılar olduğuna işaret ediyor. Sınırlı satış büyümesi, düşen gübre fiyatları ile brüt marjın gerilemesi, faaliyet giderlerindeki artış ve amortisman politika değişikliği şirketin zarar etmesinde etkin olurken yükselen kur ortamında şirketin açık döviz pozisyonundaki gerileme ile elde edilen kur farkı iyileşmesi net kardaki düşüşü kısmen dengelemiş gözüküyor.

08.06.2016 tarihli Nitratlı gübrelerle ilgili Bakanlık talimatı gereği %33 AN, %26 CAN, Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübrelerinin satışlarının Şirketçe durdurulduğu 09.06.2016 tarihinde duyurulmuştu. AN ve CAN ürünleri için söz konusu yurt içi satış yasağı 3. çeyrekte de devam etmiştir. Bu durum şirketin yurtiçi satışlarında bir baskı unsuru olup söz konusu uygulamanın 2017 yılının Şubat ayı sonrasında devam edip etmeyeceği henüz netleşmemiştir.

Gelecek dönemde gübre fiyatlarının genel olarak emtia fiyatlarında beklenen artışa paralel yukarı yönlü trende girme beklentisi, faaliyet giderlerindeki artışın normalize olması ve yurtiçine getirilen belli türlerdeki satış yasağının kalkması şirket için gelecek dönem pozitif bir katalizörler olabilir. Bu gelişmeler ışığında şirketi takip listemize ekliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!