Bagfaş 2013 / 12 Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (26.02.2014)

Brüt marj toparlansa da FAVÖK marjı hala zayıf

Bagfaş 2013 4. çeyrekte 1.605 milyon TL net kar açıkladı. Ton bazında yurtiçi satışları, 4. çeyrekte Pankobirlik alımlarında geçen yılın aynı dönemine göre %15.7 düşüş yaşanmasına rağmen toplu satışlarda gerçekleşen yüksek artış ile çeyreklik bazda %13.5 daralmasına rağmen, yıllık bazda %74 yükselerek 73,741 ton oldu.

Şirketin 4. çeyrekte yurtiçi satış gelirleri yıllık bazda satış hacminde yaşanan %74’lük yükselişe rağmen ürün fiyatlarındaki zayıflık nedeniyle %37.9 yükselerek, çeyreklik bazda ise satış hacmindeki %13.5 düşüşün oldukça üzerinde %29.5 daralarak 49.4 milyon TL olarak açıklandı.

Bagfaş 4. çeyrek ihracat satış hacmi yıllık bazda %5.1 azalmasına rağmen; kurdaki %14’lük, ürün kompozisyonu ve fiyatlarındaki %22’lik artışın etkisiyle ihracat geliri geçen yıla göre %37.9, önceki çeyreğe göre %128.9 artarak 17.21 milyon TL olarak gerçekleşti.

Böylece Şirketin Satış gelirleri 66.7 milyon TL (yıllık %37.9’luk, çeyreklik %14.1 yükseliş) olarak gerçekleşti.

Şirketin esas faaliyet karı yıllık bazda yükselse de faaliyet giderlerinde yaşanan önceki çeyreğe göre %10.5’luk artışın yükselişi sınırlandırmasıyla 732.1 bin TL (yıllık %141.2’lik yükseliş, çeyreklik %13.9 düşüş) olarak açıklandı.

Brüt kar marjında yıllık bazda 2.2 puan, çeyreklik bazda 2.4 puan yükseliş yaşandı. FAVÖK’te satışlardaki kadar artış gerçekleşemediğinden FAVÖK marjı yıllık bazda 12.9 puan gerileyerek önceki çeyreğin hafif üzerinde %5.1 olarak gerçekleşti.

Bağfaş’ın 650 bin ton kapasiteli 2015 yılından itibaren faaliyete geçmesi beklenen CAN yatırımı var. Yaklaşık 160 milyon Euro’luk yatırım 3 yıl geri ödemesiz toplam 10 yılda finanse edilecek. CAN diğer gübrelere göre yüksek verimli, nispeten daha pahalıdır. İlk aşamada üretim Türkiye’de yurtiçi talebi karşılayacak birkaç yıl içinde de ihracat yapabilecek düzeyde tam kapasiteye ulaşılacak. Yerli üretimle ithalatın önüne geçilerek ülkenin cari açığını azaltıcı etki nedeniyle vergi teşvikleri söz konusu olabilecek. Bu yatırımla cirosu ve karlılığında önemli artış yaşanmasıyla birlikte ortalama sürdürülebilir FAVÖK marjının %15 üzerine taşınmasını bekliyoruz. Bagfaş Jordan Phosphate Mines Company (JPMC) ile ortak yatırım olanaklarını değerlendirme çalışmaları çerçevesinde Ürdün heyetiyle temas halinde ve fizibilite çalışmalarına başladı. En önemli maliyet kalemi hammadde tedarikine yönelik satın alma şirketin finansallarında önemli değişikliğe sebep olacağından haberi önemli ve olumlu buluyoruz. Sonuç olarak Bağfaş’ı kısa vadede sektör üzerindeki baskının yanısıra maliyetleri fiyatlayamama zafiyetinden dolayı riskli buluyoruz. Ancak hisse fiyatının uzun vadede önemli fırsat yaratan seviyelerde olduğunu düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir