Aylık Bülten (Haziran 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Mayıs ayında 1.393 – 1.466 arasında geniş bir bantta dalgalanırken ayı %1,6 yükselişle 1.420,49’dan kapattı. Bankacılık endeksi pozitif ayrışarak ayı %6,5 yükselişle tamamladı.

TCMB Mayıs ayında piyasa beklentisine paralel faizleri %19,00 seviyesinde sabit bıraktı. Haziran ayında piyasaların ana gündemi Covid-19 yayılım hızı ve aşı uygulamaları sonrası salgının seyri olacaktır. Makroekonomik tarafta ise ABD enflasyonunun yüksek seyri sonrası bu eğilimin devam edip etmeyeceği ve Fed’in açıklamaları önemli olacaktır.

Haziran ayında yurtiçi piyasalarda ana gündem uygulanan kısıtlamalar sonrası yurtiçi vaka sayılarının hedeflenen sayının altına inip inmeyeceği olacaktır. Ekonomik tarafta ise başta enflasyon olmak üzere gelecek veriler ve 17 Haziran’da gerçekleştirilecek TCMB faiz kararı yakından takip edilecektir.

Strateji

Haziran ayında piyasaların ana gündemi Covid-19 yayılım hızı ve aşı uygulamaları sonrası salgının seyri olacaktır. Dünya genelinde aşı uygulamalarının artmasıyla salgının hızının düşmesi piyasalardaki risk alma iştahını destekliyor. Makroekonomik tarafta ise ABD enflasyonunun yüksek seyri sonrası bu eğilimine devam edip etmeyeceği ve Fed’in açıklamaları önemli olacaktır. Yurtiçi piyasalarda ana gündem uygulanan kısıtlamalar sonrası yurtiçi vaka sayılarının hedeflenen sayının altına inip inmeyeceği olacaktır. Makro tarafta ise başta enflasyon olmak üzere gelecek veriler ve 17 Haziran’da gerçekleştirilecek TCMB Para Kurulu toplantısı yakından takip edilecektir. Piyasaların yakında takip edeceği diğer bir konu ise ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında 14 Haziran’da NATO zirvesinde gerçekleştirilecek görüşme olacaktır. Global risk iştahında bozulma yaşanmadıkça Haziran ayında BIST’in genel olarak pozitif seyir izlemesi ve kar satışları yaşansa da alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Ayrıca, TL’deki oynaklığın azalması ve CDS’lerin tekrar 400 seviyelerinin altına yönelmesi Mayıs ayında bankacılık endeksinde yaşanan pozitif ayrışmanın Haziran ayında da devamını sağlayabilir. Bununla beraber, son dönemde halka arzların tekrar yoğunlaşması ve piyasadan nakit çıkışı yaşanması, yükselişlerin sınırlı kalmasına neden olacaktır. Haziran aylarında genellikle yükseliş eğiliminde olan BIST-100 endeksinin Haziran ayında 1.350-1.490 aralığında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Ay içinde 1.370 ve altına gerilemelerin kademli alım fırsatı olacağını, 1.490 ve üzerine olası güçlü tepki yükselişinin ise satış fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• TUİK tarafından açıklanan büyüme verisine göre Türkiye ekonomisi 2021 yılı ilk çeyreğinde %7 büyüme kaydetti.

• Mart’ta işsizlik oranı %13,1 seviyesine gerilerken (Şubat: %13,4), istihdam oranı ise 0,8 puanlık artış ile %44,3 oldu.

• Cari işlemler dengesi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2.214 milyon USD azalarak 3,329 milyon USD’ye gerilemiş; 12 aylık dönemde 36.192 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.

• Mart Sanayi Üretimi, takvim etkisinden arındırılmış yıllık %16,6 ve aylık %0,7 artış kaydetti.

• TCMB Mayıs toplantısında politika faizini %19,00 seviyesinde sabit tuttu.

• Nisan ayında bütçe açığı 16,9 milyar TL olurken faiz dışı denge 1,7 milyar TL fazla vermiştir. Yılın ilk dört ayında bütçe fazlası 5,9 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Şirket Raporları

Garanti BBVA GARAN için hedef fiyatımız 11,90 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Türk Hava Yolları THYAO için hedef fiyatımız 14,50 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten