Aylık Bülten (Eylül 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Ağustos ayında 1.394-1.474 arasında dalgalanırken ayı %5,68 yükselişle 1.472,07’den yedi ayın en yükseğinden kapattı.

Bankacılık endeksi %11,28 yükselişle pozitif ayrışırken, Sınai endeks %1,23 yükselişle negatif ayrıştı. TCMB Ağustos toplantısında piyasa beklentisine paralel politika faizini %19,00 seviyesinde sabit bıraktı.

Ağustos ayında birçok Fed üyesi varlık alımlarını azaltmak için gerekli koşulların oluştuğunu ve kısa süre içinde Fed’in varlık alımlarını azaltmaya (Tapering) başlaması gerektiğini ifade ettiler.

Eylül ayında Covid-19 yayılım hızını ve ekonomilerde yeniden kısıtlama uygulanıp uygulamayacağını takip edilecek. Ekonomi tarafında ise piyasaların ana gündemi Fed’in varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı olacak.

Eylül ayında yurtiçi piyasalarda pandeminin gelişimi ile ekonomi tarafında enflasyon verileri ve TCMB faiz kararı takip edilecek.

Şirket Analizleri:

– Ford Otosan
– TAV Havalimanları Holding

Strateji

Ağustos’ta piyasalarda gündem delta varyantının yayılma hızı ve ülkelerin yeniden kısıtlamalara başvurup başvurmayacağı olacak. Ekonomi tarafında Fed’in varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı takip edilecek. Mevcut para politikaları pandemi nedeniyle halen oldukça genişleyici ve merkez bankalarından kısa vadede sert bir sıkılaşma adımı beklenmiyor. Bu nedenle global risk alma iştahında Eylül’de bir zayıflama yaşansa da bunun çok güçlü olmayacağı ve orta vadede risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir. Buna paralel ay içinde borsalarda kar satışları yaşansa da majör borsaların Eylül’de yeni tarihi zirve seviyeler test etmeye devam etmesi beklenir. Yurtiçi piyasalarda pandemideki gelişmeler, ekonomi tarafında ise enflasyonun seyri ve TCMB faiz kararı takip edecek. TCMB’nin Eylül toplantısında sıkı duruşuna sürdürmesi durumunda TL’de değer kazançlarının ve BIST’in de pozitif ayrışmanın sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. Son dönemde artan yabancı ilgisi ve TL varlıkların benzerlerine göre halen iskontolu olması da bu beklentiyi destekleyecektir. Ancak güçlü yükseliş sonrası BIST’te ay içinde sınırlı da olsa kar satışları yaşanabileceğini ancak gerilemelerin orta vade için alım fırsatı olacağını düşünüyoruz. Son üç yılda BIST’in Eylül’de güçlü performans gösterdiğini görüyoruz. Bu beklentiler ışığında BIST-100’ün Eylül’de 1.420-1.530 aralığında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Ay içinde 1.420 ve altına gerilemelerin alım, 1.520 ve üzerine yükselişlerin ise satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Makro Ekonomi

• Haziran’da işsizlik oranı 2,5 puan azalışla %10,6 seviyesine geriledi.
• Cari işlemler dengesi Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre 1,947 milyon USD azalarak 1,127 milyon USD’ye gerilemiş; 12 aylık açık 29,68 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.
• Haziran ayında Sanayi Üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık %23,9 artarken aylık üretim de %2,3 yükseliş kaydetti.
• TCMB Ağustos toplantısında politika faizini %19,00 seviyesinde sabit tuttu.
• Temmuz’da bütçe açığı 45,8 milyar TL olurken faiz dışı denge 22, 2 milyar TL açık vermiştir.
• TÜİK’in açıkladığı verilere göre; Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde beklentilere paralel %21,7 büyüme kaydetti.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35
olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

Ford Otosan FROTO için hedef fiyatımız 202,90 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
TAV Havalimanları Holding TAVHL için hedef fiyatımız 26,30 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten