Aygaz 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (01.11.2016)

Fiyat (TL) 10.92

Hedef Fiyat (TL) 13.50

Yükseliş Potansiyeli 24%

Aygaz yılın üçüncü çeyreğinde 118 milyon TL net kar açıklarken bu rakam piyasa beklentisi olan 105 milyon TL’yi aşmış oldu. Özellikle Tüpraş’ın karının beklentilerin üzerinde gelmesi Aygaz’ın karına da olumlu yansımış oldu. Şirketin faaliyet karının ise beklentilere paralel olduğu görülüyor. Üçüncü çeyrek VAFÖK rakamı 106 milyon TL seviyesinde açıklanırken piyasa beklentisi 105 milyon TL seviyesindeydi.

Fiyatların önceki çeyreğe göre çok fazla değişmediği görülüyor. Marjlar da buna paralel aynı seviyelerini korumuş bulunuyor. Bunun yanında Doğalgaz segmentinin de katkı yapması VAFÖK rakamını destekledi.

Talep tarafına bakıldığında Temmuz ayındaki olayların etkisinin sınırlı kaldığı anlaşılıyor. Şirket toplam LPG satışlarını %1 seviyesinde artırırken ikinci çeyrek artış oranı %1.6 seviyesindeydi. Bu çeyrekte otogaz satışları %1.8 artarken tüpgaz satış hacmi ise %0.5 daraldı. Aygaz’ın pazar payı ise otogazda %29.4 seviyesini korudu (Aralık 2015: %28.2).

Aygaz için tahminlerimizi üçüncü çeyrek gerçekleşmeleri sonrası ve Tüpraş’taki değişiklikler paralelinde hafif revize ettik. Şirket için belirlediğimiz 13.5TL’lik hedef fiyat %24’lük artış potansiyeline işaret ediyor. Aygaz için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN