Bir Avuç Kömür İçin, Bir Ömür Verenlere…

Aydın Eroğlu – 14.05.2014

Soma Devlet Hastahanesininin dış duvarında yazan yazı bu. Keşke bu sözün mecaz anlamlarından ömür boyu kömür için çalışmak anlamını konuşuyor olsaydık. Ama maalesef bir kaza ile ömrünü verenlerden bahsediyorum.

Dün Soma’daki özel bir kömür madeninde yaşanan kaza sonrası, henüz bitmemiş kurtarma çalışmalarına göre şimdilik 201 kişi hayatını kaybetmiş gözüküyor ki, sayının daha da artması bekleniyor.

Kim ister ki, yerin 2-3 bin metre altına inmeyi? Ama ekmek davası için maalesef bunu yapmak zorunda kalıyorlar. Elleri, yüzleri kömürden kara ama yürekleri bembeyaz olan nice can, yaşanan bu kaza ile hayatlarını kaybettiler. Hepimizin başı sağ olsun. Allah’tan tüm kayıplarımıza rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Allah yakınlarına bu acıya dayanma kuvveti versin.

Yetkili ve İş Verenlere sesleniyorum! Ne olur hayat riski olan işlerdeki iş güvenliği tedbirlerini ihmal etmeyin. Belki maliyeti yükseltir ama hiç bir maliyet bir canın değerinden daha yüksek olamaz. Tüm işyerlerine getirilen iş güvenliği tedbirleri, öncelikli olarak tersanecilik, madencilik gibi, olası bir kaza haline can riski çok yüksek olan işlerde çok sık denetlenmeli. Hiç bir şekilde ihmale izin verilmemeli.

Herhangi bir iş yerinde de yangın çıkabilir, ama içeridekiler, balkondan kaçar, yangın merdiveninden çıkar, itfaiye tarafından çatıdan alınır, aşağıya atlar, pencereden çıkar. Ama madencilerin atlayacak çatıları, balkonları, pencereleri yok ki. Onlar güneşten yoksun, en değerli şeyin soludukları hava olan bir ortamda çalışıyorlar. Bırakın bu imkanları, kayıpların bir çoğunun asıl nedeni kaza nedeniyle oksijensiz kalmak. Kazadan sonra mahsur kaldıkları için, çaresizce eğer zamanında yetişilemezse oksijenin biteceğini bilmek, oksijen azaldıkça bilerek gözlerini hayata yummak… Çok acı çok. Yine bir çok eve aynı anda büyük bir ateş düştü. Ama eminim, devamında hayatlarını kaybedenlerin ailelerinden babasının yerine oğlu, abisinin yerine kardeşi yine madene gidecek. Gidecekler çünkü dedim ya, ekmek davası…

Siyasiler ne olur, lütfen ne olur, can kaybı yaşanmaması için, alınması gereken tedbirler için ne yasa varsa anlaşın ve hemen çıkartın. Bu tedbirlerin uygulanıp-uygulanmadığını da sürekli denetleyip, kimsenin suistimal etmesine izin vermeyin. Cezaları çok ağırlaştırın. Çünkü en ufak bir ihmalin karşılığı can olan bir meslek grubundan bahsediyoruz.

Bir avuç kömür için hayatını vermiş olan tüm madenci vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

NOT: Bugün beklenti yazım olmayacaktır. Eğer olursa teknik görüşlerimi destek-direnç tablosu ve teknik analiz tablosunda paylaşacağım.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir