Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı – (08.12.2016)

AMB varlık alım programını uzattı, miktarını düşürdü

Avrupa Merkez Bankası (AMB) 2016’nın son toplantısında faiz oranlarını değiştirmezken varlık alım programını Mart 2017’den Aralık 2017’ye uzattı, miktarı ise düşürdü.

Banka politika faizini %0, mevduat faizini eksi % 0,40, marjinal borç verme faizini % 0,25’te bıraktı. Bloomberg’in anketine katılan uzmanlar da faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyordu.

Banka, aylık 80 milyar euro olan varlık alım programını Mart 2017’ye kadar sürdüreceğini, Nisan 2017’den Aralık ayına kadar ayda 60 milyar euro alacağını bildirdi. AMB gerektiği taktirde süreyi ve miktarı daha da uzatacağını açıkladı. AMB açıklamasında “Görünüm kötüleşir veya finansal koşullar sürdürülebilir düzelmeye doğru ilerleyen enflasyon patikasıyla uyumsuz hale gelirse Konsey, varlık alım programının miktarı veya süresini artırabilir” ifadesine yer verildi.

Karar sonrasında Başkan Draghi’nin açıklamaları takip edilecek. Draghi toplantıda bankanın son ekonomik tahminlerini de açıklayacak.

Brexit, ABD seçimleri ve İtalya’daki referandum gibi siyasi risklerin Euro Bölgesi’nin toparlanmasında kara bulutlar oluşturduğu bir ortamda Avrupa Merkez Bankası sıradışı parasal teşvikleri sürdürme kararı aldı. AMB kararı sonrasında Euro/dolar yükseldi.

Bloomberg HT