Avrupa Borsalarında Bugün – (27.10.2014)

Avrupa hisseleri, geçtiğimiz haftayı yılın en dik haftalık yükselişi ile tamamlamasının ardından, yatırımcının stres testi sonuçlarını ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvik açıklamasını değerlendirdiği günde İtalyan bankaları ile geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek günü 325.1 puandan tamamlarken, erken saatlerdeki yüzde 1.1’e varan kazancı sildi. AMB varlık alımı programının ilk haftasında toplam 1.7 milyar euroluk teminatlı tahvil aaldığını açıkladı. Bankacılık endeksi yüzde 1.4 yükselişin ardından Banca Monte dei Paschi di Siena SpA’nın 1999’dan bu yana en sert düşüşü yaşaması ile yönünü aşağı çevirerek yüzde 1.7’lik düşüş yaşadı. Monte dei Paschi, strest testinde başarısız olan 25 bankadan biri olurken, stratejik opsiyonları gözden geçirmek için UBS AG ve Citigroup Inc. ile anlaştığını açıkladı. Banka’nın hisselerindeki düşüş, İtalya FTSE MIB Endeksi’nin 18 Batı Avrupa piyasası arasında bugün en dik ikinci düşüşü yaşamasına sebep oluyor.

AMB’nin Euro Bölgesi’ndeki 130 bankaya uyguladığı ‘Kapsamlı Değerlendirme’ adı verilen stres testinde 25 banka başarısız oldu. Buna göre 25 Euro Bölgesi bankasında 2013 sonu itibariyle 25 milyar euroluk sermaye açığı tespit edildi. Bu bankalardan 12 tanesi 2014’te bu açığın 15 milyar eurosunu kapatırken, geri kalan bankaların sermaye planı açıklamaları için 2 haftaları var. Ayrıca sermaye artırması gereken Fransız, Alman ya da İspanyol bir kurum bulunmuyor.

Almanya’da bugün açıklanan veriye göre, 7,000 üst düzey yönetici arasında yapılan ankete göre oluşturulan Ifo enstitüsü iş dünyası güven endeksi, Ekim’de 103.2 seviyesine gerilerken Eylül’de 104.7 olarak kaydedilmişti. Bloomberg anketine katılan 38 ekonomistin tahmin medyanı 104.5’e düşüş olacağı yönündeydi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir