Avrupa bankalarındaki kriz ne kadar derin?

ABD orta ve küçük ölçekli bankalarında yaşanan krizin bir noktada bulaşıcı olacağı tezi Avrupa’da Credit Suisse‘le başlayarak yayılan dalgada kendini gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta kendini Almanya’nın en büyük bankasında gösterdi: Deutsche Bank’ın hisseleri yüzde 14,9 değer kaybederek 7,95 euroya geriledi.

Önce bu krizlere konu bankalar ve dahil oldukları ülkelerden örnek verecek olursam; AB’nin toplam banka aktifleri 2022’de yaklaşık 29 trilyon Euro, Deutsche Bank’ın ait olduğu grubun konsolide bilançosundaki toplam aktifler ise 1.336 milyar Euro tutarında yani yaklaşık yüzde 5’ine karşılık geliyor.

Bu rakamları ABD’de iflas eden SVB ile karşılaştıracak olursak, SVB grubunun toplam aktifleri 211.8 milyar dolar, ABD bankacılık sektörü toplam aktifleri ise 23.6 trilyon dolar, yani ABD bankacılık sisteminin yüzde biri bile olmayan bir orana karşılık geliyor.

Merak edenler için ülkemizde 2001 krizinden sonra oluşan güçlü bir bankacılık sektörü var. (Sermaye yeterlilik rasyosu BDDK verilerine göre 17, çekirdek sermaye rasyosu 13 ve toplam aktifler 782.5 milyar dolar Ocak /2023) Her iki kıtada yaşanan krizin adı aynı olsa da meydana geliş biçimleri ve ölçek açısından ciddi farklılıkları var.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!