Avax coin – AVAXUSD 3 basamak değerinde olur mu?

AVAX Coin – AVAXUSD:  Benzer üçgenler benzer sonuçlara götürür

Ekim 2022 sonu yazımızda 3 basamaklı seviyeleri hedeflediğini belirtmiştim. Buna sebep gösterebileceğimiz benzerlikler devam ediyor. Bu beklentiyi daha net anlamak için geçmiş yükseliş ve düşüşlerin geometrik sebeplerine veya sayısal dalgalanmalarına bakmak gerekir. Dalgalanmalar sonucu biriken enerji geometrik olarak şekil oluşturur ve sonucu fiyatlarda sert harekete sebep olur. Kıyaslamalı gidersek de bitcoin üzerinde getiri eğrisi bozulmadı: son 1 hafta btcusd kazancı %25 altında kalırken, avaxusd %30 üzeri kazandırdı. Göreceli daha iyi getiriyle birlikte günlük işlem hacminde milyar $ seviyesini sürdürülebilir hale getirmesi beklenebilir.  Son durumda piyasa değeri 5.5 milyar $  seviyesine yaklaşmaktadır. Açıktır ki diğer finansal varlıklara karşı ciddi rakip olmaya başlayacaktır, hatta emlak piyasası da bu durumdan etkilenecektir. Bu da ekonomi dinamiklerini belli katsayı ölçüsünde sarsacaktır.

Ralli hikayesi: 14 $ —> 30 $ ( Haziran 2022- Ağustos 2022)

Bu hızlı primin sebebi olan geçmiş dalgalanmalar neler idi? Dalgaların yapısını ve neyi etkileyerek geleceği fiyatladığını denklemleştirebildiğiniz ölçüde risk azalır: modellemek veya davranışı tarif etmek için gereken gözlemlerin defalarca doğrulanması gerektiğini her zaman kural olarak görmeliyiz.

O dönem görülen % 100 yükselişin ana sebebi 2 faktörün aynı yönde hareket etmesi idi: bu da risk iştahını veya boğaları canlı tutmuştu. Modelimize göre bunu sağlayan 1. faktör, ekim 2. yarısı başlayıp kasım ortasına dek görülen 2021 sonbahar mini rallisi idi. Bu zaman bölgesinde, ortalama 66$ seviyesinde yapılmış olan işlemlerin tepkisi veya bu noktaya geri dönüş hamlesini 2022 yaz döneminde gördük. Hareketin yansıması veya “aşırı ucuz” algısı olarak görülebilir.

Birinci faktör yukarıda belirtilen fiyat gelişimi iken, 2. faktör zamanla gelişen dalgalanma idi. Kasım ayı sonu veya 2022 yılı yaklaşırken görülen “azalan dalgalanma”, göreceli olarak geçmişten daha sakin seyir oluşması 1. faktörle çarpıldıkça sonucu olumlu etkiliyor oldu. Bu da çarpımın sayısal değişimi doğrultusunda yukarı hamleleri oluşturmuştur

2023: benzer çarpımlar oluştukça benzer ralli dönemleri görülecektir

– modelimize göre gelecek 2 aylık dönemin belirleyicisi önceki ralli içinde kalan 3lü dip formasyonudur

– haziran – temmuz 2022 işlem günlerinde görülen bu formasyonun etki gücü artmaktadır

– 1. çarpan artan bu güçten gelmektedir

– ağustos 2022 ile beraber, modelimize göre azalan dalgalanma pozitif katkı veriyor

– buna göre 2. çarpan da pozitif güç kazanmaya devam edecektir

– sonucu olarak:  42 günlük ortalamaya sert geri çekişler azalmış dalgalanmayla tepki getirecektir

– geçmişte 42 günlük ortalamanın %50 üstü sapma dönemleri görülmüştü

– çarpan faktörleriyle artık %100 üstü görülebilir

– bu denklem hesabına göre önümüzde 42 günlük dönemde 40 $ seviyesi denenebilir

– 3 basamaklı seviyeler aylık vadelerde beklenebilir