Asya Borsalarında Bugün – (28.05.2014)

Asya hisseleri, Çin’in endüstriyel kâr açıklaması ve ABD verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinde ilerleme sinyali vermesi sonrasında yükselirken, bölgesel gösterge endeks altı ayın zirvesine yönlendi.

Satışlarının üçte birini ABD’den elde eden, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung, Seul’de yüzde 1.6 değer kazandı. Yamada Denki Co. hisse geri alımı yapacağını açıklaması ile Tokyo’da yüzde 6.4 tırmandı. Japonya’nın 1 numaralı gayrimenkul proje üreticisi Mitsui Fudosan Co., satılan hisselerini 324.6 milyar yen (3.2 milyar dolar) kadar artırma planı ile yüzde 4.7 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükselerek New York saati ile 14:14’te 141.99 puan oldu ve 29 Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışa ilerliyor. Endekste düşen hisse başına iki hisse yükseldi. Küresel hisselerin değeri bu hafta 63.8 trilyon dolara ulaştı ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi tüm zamanların en yükseğine ulaştı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD ekonomisinin Fed’in teşvikleri azaltmasına karşın ayakta durabileceği iyimserliği ve Çinli politika yapıcıların yavaşlayan büyüme karşısında adımlar atacak olması ile, Şubat ayındaki bu yılın en düşük seviyesinden dün itibarıyla yüzde 8.5 toparlandı.

Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.