Asya Borsalarında Bugün – (17.03.2014)

Batı ülkelerinin Kırım’ın Rusya’ya katılmayı seçmesine karşı çıkması üzerine Asya borsaları düşüş kaydederek, 2012’den bu yanaki en büyük haftalık kayıplarını geliştirdi.

Japonya’nın en büyük perakende şirketi Aeon Co., beklentinin altında kâr açıklamasının ardından yüzde 4.8 düştü. Asya’nın en büyük internet şirketi Tencent Holdings Ltd., Çin’in sanal kredi kartı planlarını engellemesi üzerine yüzde 3.6 geriledi. Alibaba Group Holding Ltd.’da hissesi olan Japon telefon operatörü SoftBank Corp., Çin’in en büyük e-ticaret şirketinin ABD’nin 2 yıldır gördüğü en büyük ilk halka arzı olabilecek sürece başlaması üzerine yüzde 5.8 tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:15 itibariyle yüzde 0.5 kayıpla 133.70 puanda seyrediyor. Değer kazanan her hisseye karşılık 2 hissenin değer kaybettiği endeks, geçtiğimiz hafta kaydettiği yüzde 3.5 oranındaki kayıplarını genişletti. Kırım’daki referandumun öncü sonuçları, Kırım’da oy kullananların yüzde 95’inin Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya katılmayı seçtiğini gösteriyor. Avrupa Birliği ve ABD, referandumun gayrimeşru olduğunu savunuyor.

Savaşın büyüdüğü sinyallerinin olmasının Avrupa’yı olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Principal Global Investors’ın Hong Kong’taki portföy yöneticilerinden Binay Chandgothia, “Bu noktada sorun değil. Durum büyük oranda, Almanya ve Avrupa Birliği’ndeki ortaklarının bu referandumu nasıl gördüğüne bağlı” dedi.

Japon Topix Endeksi yüzde 1.3, Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 düştü. Tayvan’ın Taiex Endeksi büyük bir değişiklik göstermedi.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düşerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 primlendi. Güney Kore Kospi Endeksi ve Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 tırmandı.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir