Asya Borsalarında Bugün – (16.09.2013)

Lawrence Summers’ın Fed başkanlığından adaylığını çekerek, bazı yatırımcıların, parasal genişleme önlemlerini daha yavaş azaltılmasından yana olduğunu söylediği Janet Yellen’a yolu açması üzerine Asya borsaları yükseldi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 kazançla 463.38 puana çıkarak 30 Mayıs’tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse değerlendi. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 5 tırmandı. Standard&Poor’s 500 Endeks Vadelileri yüzde 1.1 sıçradı.

Summers, merkez bankasının aylık tahvil alımlarını azaltacağı tahmin edilen 2 günlük para politikası toplantısı öncesinde adaylığını geri çekti. Bloomberg Küresel Anketi’ne göre eski Hazine bakanı Summers, para politikasında en büyük rakibi Janet Yellen’dan daha fazla sıkılaştıracaktı.

Gelişmenin hisseler için olumlu olduğunu belirten Equity Trustees Ltd.’ın yatırım genel müdürü George Boubouras, “Yellen yeniden favori aday olarak listede. Yellen, genişlemeci politikanın korunmasına daha meyilli” dedi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir