ASELS: Türk savunma sanayi ve Uygur Türkleri / Filistin

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay, Türk savunma sanayisinin performansı ve 2023 beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu. Okyay, Türkiye’nin savunma sanayisinde son yıllarda önemli gelişmeler kaydettiğini ve sektörde faaliyet gösteren aktörlerin teknolojik yeteneklerinin önemli ölçüde arttığını belirtti.

2023’ün, ihracat ve teknolojik derinleşme açısından önemli bir yıl olduğunu ifade eden Okyay, Türkiye’nin savunma sanayisinde büyük bir adım attığını ve ülkenin birçok ürünü kendi imkanlarıyla üretebilir hale geldiğini vurguladı. SASAD’ın da başarılı bir yıl geçirdiğini belirten Okyay, dernek olarak faaliyetlerini artırdıklarını ve Avrupa Savunma Sanayicilerinin Derneği üyesi olduklarını ifade etti.

Maliyet etkili çözümler arayanlar için, bütçenizi aşmadan değerli içgörüler sunabilen en iyi ücretsiz hisse senedi tarayıcısını öğrenmek isteyebilirsiniz. DXY’yi nasıl satın alacağınızı ve portföyünüzü çeşitlendirmek için atılacak adımları öğrenmek heyecan verici olabilir. Dolar Endeksi‘nde işlem yapma konseptini anlamak ve tahmin gücünden en iyi şekilde yararlanmak için daha fazla detaylı bilgi edinmeye ne dersiniz?

Grafik TradingView’den

ASELS hisse senedi, güncel olarak 46.18 TL fiyat seviyesinde bulunmaktadır.

Hisse senedinin tüm zamanlardaki performansı %30,501,881’dır. Artık saçma sapan alt coin veya bitcoin arayışına bir son verelim.

Son bir ay içinde %5.45 oranında bir düşüş yaşanmıştır. Beş yıllık performansı %597 artarken, üç aylık performansı %9.95 ve altı aylık performansı %67.93 olarak kaydedilmiştir.

Teknik Analiz:

Oscillators Rating (Osilatör Değerlendirmesi): Satış sinyali vermektedir. Relative Strength Index (RSI – Göreceli Güç Endeksi): RSI değeri 38.34 ile aşırı satım bölgesine yaklaşılmıştır. Stochastic Oscillator (%K ve %D): %K değeri 12.68, %D değeri ise 14.49 ile aşırı satım bölgesini işaret etmektedir.

Average Directional Index (ADX): ADX değeri 25.78 ile belirgin bir trendin olmadığını göstermektedir. Awesome Oscillator: Negatif bir değer olan -1.591, zayıf bir trendi göstermektedir.

Trend Analizi:

Parabolic SAR: 48.85 seviyesinde bulunan Parabolic SAR, mevcut trendin aşağı yönlü olduğunu gösterir. Ichimoku Bulutu: Hisse senedi, Ichimoku bulutunun içinde bulunmaktadır, bu durum konsolidasyon veya yatay bir piyasayı işaret edebilir.

Sonuç itibariyle, savunma sanayimizde milli muharip uçağımız ile İHA ve SİHA’larımız noktasında daha ileri casusluk faaliyetleri yanında nano teknoloji ve yapay zeka noktasında yol almamız gerek. Ancak böylelikle ekonomi ve savunma konusunda bölgesel barışı sağlayabiliriz. Bölgesel ve küresel adaleti sağlayamadık. 100. Yılımızda dünya siyonizmin ve  İsrail terörünün etkisi altında bulunuyor. Güç kazanıp Uygur Türklerini Çin’in zulmünden ve Filistini İsrail soykırımından kurtarmamız gerekmektedir yoksa sıra bize de gelecektir.

Okan Özdemir