ARK İnovasyon borsa yatırım fonu

ARKK: ARK İnovasyon sepeti atağa geçer mi?

ARK İnovasyon veya ARK ailesi herhalde en zor günlerini yaşıyordur: inovasyona ikna etmek ve ticari karşılığının bir süreç olduğunu gösterebilmeye çalışıyor. Bı zor görevin sonuçlanmasının elbette ödülü ve bedeli vardır. Hatta bu yolda devam ederken bile yaşanan eleştirileri karşılamak ciddi zihin yapılanması gerektiriyor. Eleştirileri bir dönemin övgü alan patronun karşılaması (Cathie Wood) açıktırki sorumluluk gereğidir ve kaçmıyor olmasından iş dünyasının ders çıkarıyor olması gerekir.

Temmuz yazımızda katman gerilimlerinden bahsetmiştim: tıpkı elektrik üreten (elektron seyahati) bölgeler arası gerilim farkı gibi, piyasalar da benzer anlayış içindedir. Sonuçta herşey bize göre bağlantılıdır. Dalgalanmaları arasına sıkışan sinyaller yol rehberimiz olmaya devam edecektir.

ARKK Tesla’dan ibaret değil

Bir sepetten bahsediyoruz ve ARKK için bu hisselerin ortak özelliği inovasyon barındırmalarıdır. Üzerine çokça düşünülerek yapılan seçimlerin sonucunda güncel duruma baktığımızda: Tesla (% 10), Zoom Video (% 8), Roku (% 7), Intellia (% 5), Exact Sciences (% 5) şeklinde ağırlığı en yüksek olanları görmekteyiz. Tesla önemli ama yeterli itici güce sahip değil. Zaten Tesla üzerine periyodik yazmaya başladık ve piyasa oyuncuları için önemini birkaç hisse üzerinden devam ettireceğiz: Apple, Amazon bunlar arasına girdi.

ARK İnovasyon negatif sapma göstermeye başladı

Ortalamaya dönüş veya yerçekimi kanunları işlemeye devam ediyor: beklentiler veya psikolojik algıyla yükselen her varlık sınıfı düşüş gösterir. Bir süre sonra da dengeleme operasyonu içine girer ve bu son süreçte alışveriş trafiğinin arttığını görmüş oluruz (hacim).

Bir dönem 140 $ üstünü görmüş olan sepet yatırım fonu için 40 $ altında kalıyor olması ne kadar caziptir. Algı değişmeye başlar mı bunun “ortalamaya dönüş” veya “geri çekilme” noktaları var mıdır ? Bir yılda % 70e yakın değer kaybı neye işarettir?

Kayıpların ne şekilde oluştuğu her zaman önem taşır: Bir yılda enflasyonu 10 kattan fazla katlayan fon için dönüşler beklenecekse bu varsayımı doğrulayabilmek gerekir . Ortalamaya dönüşler üzerinden bakarak daha net ifade görebiliriz:  ortalama dönüş için kullanabileceğimiz “geri dönüş” çizgisi ilk önemli işaretini temmuz 2020 haftalarında vermişti. Yani haftalık bakışla, ufak gürültüleri ihmal edebileceğimiz durum söz konusuydu.

O dönem “adil değer” diyebileceğimiz 56 $ idi ancak piyasa 80 $ seviyelerinde idi.  Elbette bu farka göre ciddi pahalı durum söz konusu idi ama algo sinyal gücü farkın daha da açılmasını sağladı. Sonuçta 150 $ üstünün görüldüğü şubat 2021 haftalarında “adil değer” 100 $ seviyelerinde idi.

Son durum: haftalık model adil değeri 75 $- 80 $ aralığında, piyasa 40 $ altında

– eylül 2021 haftalarından beri model adil değerinden negatif sapma devam ediyor

– fark giderek açıldıkça negatif tepkiler de büyümeye devam ediyor

– elbette negatif algının da sınırı vardır:  ortalamaya dönüş veya adil değer çizgisi belirleyici olabilir

Raporlama konusu

Adil değer altında ve üstünde geçen haftaların tarihsel dağılımına bakarak gelecekle ilgili tutarlı raporlar üretilebilir. Farklı “mesafe farklılıkları” üzerinden neler yapılabilir?