Ark İnovasyon – ARKK: 2023 etkileri ve tepkileri

ARKK (Ark İnovasyon): Toparlanma işaretleri var

Kasım 2022 yazımızda döngüden bahsederek, gelişmelerin farklı yatırım döngülerine götüreceğini belirtmiştik. Buna göre inovasyon döngüleri bitmedikçe, gelişmeler döngüsü de bitmeyecektir ve piyasa hareketleri de buna göre işleyecektir. Ortalama düşüş hareketinin kasım sonrası da devam etmiş olması yanında dalgalanmanın azalmış olması tepki ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi incelenen dönem içinde dalgalanmanın azalan eğilimde olması bu ihtimallerin önünü açmaktadır. 

Ralli hikayesi: 35ten 155e veya inovasyon beklentileri

Covid-19 etkisiyle 2020 içinde yaşanan düşüş ARKK için de etkili oldu ancak diğer finansal varlıklardan farklı olarak yeni dönemin inovatif sonuçlar getireceği beklentisi ralliye sebep oldu. Fon girişleri zirve yaptı: 150 $ seviyeleri 12 ay dolmadan görüldü. Buna karşılık gerçekleşmelerin zayıf kalması da düşüş getirdi. Uzaktan çalışma aktivitelerinde farklı modellere geçilmesi tekrar inovatif döngülerin önünü açabilir ama fondaki hareketleri farklı bakışla değil ama piyasada oluşmuş fiyatlar üzerinden değerlendirmeye devam edeceğiz.

Geçmiş dönemdeki ralliyi sağlayan azalan dalgalanma idi: uzun dönem ortalamaların parçalı halleri üzerinden yapılabilecek değerlendirme farklı hareketlerin gelmekte olduğuna işaret ediyordu. Buna en temel vaka olarak 5 yılda görülen haftalık hareketleri verebiliriz.

Haftalık hareketler ve 5 yıl üzerinden giderek yaşanmış olan ralliyi modele göre şu şekilde açıklayabiliriz: beş yılın ilk parçalarını temsilen 45 haftalık ortalama alınabilir. Bu ortalamadan aşırı sapmaların bitmeye başladığı dönem yaklaşırken takvimler 2020 yılı mart haftalarını göstermekte idi. Mart ayından nisan ayına geçişle birlikte haftalık bazda çizilen başlangıç noktası da ilerliyordu.

Bu ilerleme sonucu olarak parçalı ortalamadan (45) negatif sapma dönemleri azalmış, pozitif sapma dönemlerine geçilmek üzere idi. Bu gelişme de klasik anlamda dalgalanmanın azalması demekti. Sonucu olarak da nisan 2020 haftaları içinde yükselişi görmeye başladık: kısa sürede 35 $ seviyelerinden 60 $ seviyelerine yaklaşılmıştı.

Referans noktası veya başlangıç dönemi: dalgalanmasını azaltıyorsa gelişmeler olacaktır

Bu gelişmelerin gücünü belirleyen azalan dalgalanma şiddeti olmaktadır. Diğer tüm varlıkların analizi için de benzer yaklaşım geçerlidir.

2023: inovasyon hızı artıyor, ARKK seçici ekibi daha iyisini yapacaktır

– son 1 yılın parçalı analizi de benzer iyileşmede: referans bölgesi dalgalanması azalmaktadır

– dalgalanma hızı arttıkça tepki gücü şiddetlenecektir

– bu durumu sermaye akış hızında artış olarak da görebiliriz

– model gereği azalan dalgalanma ortalamayla negatif farkın azaltılması demektir

– bu da 250 günlük ortalamanın üzerini hedeflediğini gösterir: 50 $ – 60 $