ARD Yazılım Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (15.12.2020)

Yükselen Yazılım Şirketi

Endeksin Üzerinde Getiri
Hisse Fiyatı: 39.08TL
12 Aylık Hedef: 70.00TL

ARD Yazılım’ı 70,00 TL 12 aylık hedef fiyatı ve Endeksin Üzerinde Getiri önerisi ile araştırma kapsamına alıyoruz. Şirketin son beş yılda yakaladığı hızlı büyüme ivmesini önümüzdeki yıllarda da sürdürmesini bekliyoruz. Türkiye’de yaşanan hızlı dijitalleşme trendi, artan yazılım harcamaları ve düşük penetrasyon bu büyümenin arkasında yatan önde gelen faktörler arasında bulunuyor. Şirketin ölçek yakalama kabiliyeti mevcut ve bunun sonuçlarını özellikle bu yıldan itibaren görüyoruz. Şirketin Şubat ayındaki halka arzının ardından güçlü fiyat performansına rağmen, 2020 F/K 16,8x ve 2021 F/K 10,3x olup diğer halka açık şirketlerin ortalama çarpanları 18,1x ve 13,6x. Daha hızlı kar büyümesine bağlı olarak, ARD Yazılım’ın bu ortalamalara göre primli işlem görmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gerçekleşen hızlı büyümenin devam etmesini öngörüyoruz. 2016‐19 döneminde şirketin büyümesi çok yüksek düzeyde oldu. Bileşik bazda ortalama yıllık ciro %75, FAVÖK %138 ve net kar %168 oranında büyüme gösterdi. Bu dönemde ARD özellikle kamu kurumlarına başarılı yazılımlar vererek kendini kabul ettirdi. İleriye dönük hızlı büyümenin devam etmesini öngörüyoruz. Ciroda yıllık yaklaşık %45 büyüme ve stabil kar marjlarının sürdürebileceğini düşünüyoruz. Buna göre 2020 yılında 55 milyon TL (yıllık %110 büyüme) net kar tahmin ediyoruz. Yeni sözleşmelerin imzalanacağı beklentisiyle 2021 yılı net kar beklentimiz ise 91 milyon TL (yıllık %63 büyüme). Ancak 2021 net kar beklentisi muhafazakar olabilir, çünkü 2016 – 19 döneminde yıllık bileşik bazda büyüme net karda %168 olmuştu.

Covid salgını döneminde ARD’nin “Followino” yazılımı satış büyümesini hızlandırdı. Followino, salgın önlem ve sosyal mesafe kontrol sistemi projesinin yapay zeka ve derin öğrenme destekli kişi sayma, müşteri yoğunluk analizi, kişi tanımlama, termal ateş ölçme ve maske kontrol sistemidir. İleriye dönük “Followino” projesi, salgın sonrası dönemlerinde okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, taşımacılık (örneğin belediye otobüsleri) ve mahkemelerde kullanılması bekleniyor.

Riskler. Yurtiçindeki trendlere paralel şirketin cirosu beklentimizden hızlı büyüme gösterebilir. Ayrıca, şirketin daha fazla yurtdışına açılma potansiyeli var. Öte yandan Covid salgın sürecinin uzaması durumunda potansiyel olumsuz etkilenme olabilir.

Kaynak: Ak Yatırım