Arçelik Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (13.01.2022)

Güçlenen bir global oyuncu

Öneri AL
Kapanış Fiyatı TL 52.45
Hedef Fiyat TL 78.70
Potansiyel Getiri 50%

Arçelik için yeni makro ve operasyonel tahminlerimiz ışığındahedef fiyatımızı hisse başına 43,6 TL’den 78,7 TL’ye yükseltiyoruz ve %50 getiri potansiyeliyle AL önerimizi koruyoruz. Şirketin bu dönemde özellikle yurt dışı faaliyetlerindeki (TL’deki değer kaybı ve son yıllarda yapılan satın almalar -Hitachi ve Whirlpool’un Türkiye fabrikası – kaynaklı) büyüme görünümünü beğeniyoruz. 2022 yılında satışların Euro bazlı yaklaşık %12 ve TL bazlı %78 büyümesini bekliyoruz. Bu yıl ayrıca %10,3 civarında stabil bir VAFÖK marjı beklentimiz var ki bu da VAFÖK ve net karda sırasıyla yaklaşık %81 ve %72 gibi büyümelere işaret ediyor. Bu tahminlerimiz ışığında hisse mevcut seviyelerden 2022T 4,4x FD/VAFÖK ve 7,0x F/K gibi cazip çarpanlardan işlem görüyor. Ayrıca geri alım programının hisse performansını desteklemeye de devam edeceğini düşünüyoruz.

 Global operasyonlarda göz alıcı büyüme. Beyaz eşya yurt dışı hacimlerinde 2022 yılında organik ve satın almalardan kaynaklı toplamda %12 büyüme bekliyoruz. Fiyat artışlarıyla birlikte yurt dışı satışlarının Euro bazlı %17 artacağını öngörüyoruz. Böylece yurt dışı faaliyetlerin 2022 yılında toplam satışların neredeyse %75’ine ulaşacağını düşünüyoruz ki bu da şirketi yurt içi oynaklıklardan koruyacak önemli bir unsur olarak ortaya çıkıyor.

 Türkiye hacimleri için daha zor bir yıl. Türkiye’de beyaz eşya talebi özellikle 1Y21’deki düşük baz etkisiyle ve bir miktar öne çekilen taleple 11A21 döneminde %19 büyüdü. Bu yıl ise 2021’deki yüksek büyüme performansı sonrası pazarın (beyaz eşya) yaklaşık %10 daralmasını bekliyoruz. Ancak fiyat artışları sayesinde Arçelik’in yurt içi satış büyümesinin %25 düzeyinde gerçekleşmesini öngörüyoruz.

 Görece stabil faaliyet marjları. Geçen sene çelik ve plastik fiyatlarındaki artışlar sonrası marjlarda yaşanan düşüşün (VAFÖK marjında 2,2 puanlık azalma) arkasından bu yıl ham madde fiyatlarında stabil beklentiler ışığında şirketin VAFÖK marjının yıllık bazda hemen hemen sabit kalarak %10,3 olmasını bekliyoruz.

 Riskler–i) Türkiye’de ve yurt dışında beklenenden kötü talep, ii) Ham madde fiyatlarında beklenenden hızlı yükseliş.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım