Arçelik Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Arçelik Hisse Yorumu

Arçelik için 9.45TL 2012-sonu hedef fiyat %5 artış potansiyeli
içermektedir.

İhracat pazarlarında inorganik büyümenin de desteğiyle beklentilerin üzerinde genişleme ve hammadde fiyatlarındaki geri çekilme devam ederken; yurtiçi beyaz eşya talebindeki gerileme, Avrupa’da yaşanan finansal belirsizlikler ve bozulan tüketici güveni, risk faktörleri olarak öne çıkmaktadır.

Afrika’da Defy Appliances ile artan penetrasyon.

Ortadoğu ve Afrika pazarlarındaki büyüme stratejilerine uygun olarak Arçelik, Güney Afrika merkezli Defy’ı Ağustos 2011’de satın aldı. Şirket, satın alma sonrasında yaratacağı sinerjiler ile, Sahara bölgesindeki nüfuzunu artırmayı planlamaktadır. Bunun dışında Arçelik, Güneydoğu Asya bölgesinde yeni yatırımlar gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Hammadde fiyatlarındaki geri çekilmenin marjlara olumlu etkisi.

Kar marjı düşük LCD satışlarının hem de agresif promosyonların etkisiyle, 1Ç12’de Arçelik’in FVAÖK marjı 2.5 puan daralarak %9.4’e geriledi. Marjlarda yaşanan daralma büyük ölçüde çelik fiyatlarının 2010 yılından itibaren artışından kaynaklanırken, çelik fiyatlarındaki gerilemenin marjlara olumlu etkisini yılın geri kalanında görmeyi bekliyor ve 2012’de %11 FVAÖK marjı öngörüyoruz.

2012 Beklentileri.

1Ç12’de Arçelik’in satışları beklentilerin oldukça üzerinde yıllık bazda %42 büyüdü. Arçelik, 2012’de %20 ihracat, %5 iç pazarda hacim büyümesinin desteğiyle yaklaşık %20 satış büyümesi öngörmektedir. Şirket, sürdürebilir FVAÖK marj hedefini %11-11.5 olarak belirlemiştir. Etkin ürün karması ve tedarik zinciri yönetimi ile 2012T marj hedefinin alt sınırının gerçekleştirilebileceğini düşünüyoruz.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 8.98TL/ 9.45TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir