Arçelik Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (8.05.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY175.00
Son kapanış, TL/hisse TRY89.95
Yukarı potansiyel %95

Yatırım teması

Arçelik konusunda olumlu görüşümüzün sebepleri; i) Türkiye ve Avrupa pazarlarında güçlü pazar konumu ve fiyatlandırma gücü, ii) özellikle hızlı büyüyen uluslararası pazarlarda, değer hızlandırıcı satın almalarla artan küresel varlığı, iii) kapsamlı teknik bilgi, Ar-Ge ve üretim yetenekleri ve iv) sürdürülebilirlik konularında sektördeki lider konumu. Uluslararası hacimler ve marjlardaki son zayıflığın kısmen geçici döngüsel faktörler ve baz etkisinden kaynakladığını düşünüyoruz. Enerji, hammadde ve lojistik maliyetlerin önemli ölçüde azalması ve 2H22’nin nispeten düşük bir baza sahip olmasının 2H23 rakamlarını desteklemesini bekliyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Whirlpool birleşmesinin şirketin Avrupa’daki konumunu güçlendirmesi ve değer yaratması açısında önemli bir adım: Arçelik, Beko markasıyla hâlihazırda birçok Avrupa ülkesinde pazar lideri konumunda. Whirlpool Europe ile birleşme, Arçelik’in bölgesel rekabetçiliğini ve fiyatlandırma gücünü artıracaktır. Beklenen maliyet tasarruflarına ek olarak, şirketlerin bilgi birikimi, Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerini birleştirmek, Avrupa pazarında ek uzun vadeli faydalar sağlayabilir. Birleşme kaynaklı sinerjilerinin başarılı bir şekilde uygulanması değer yaratmanın anahtarı olacaktır diye düşünüyoruz. Birleşme sonrası yaratılan toplam varlıkların daha verimli kullanılması Arçelik için oldukça değer arttırıcı olacaktır. Birleşme işleminin 200 milyon Euro’nun üzerinde maliyet avantajı yaratması bekleniyor. Bu tasarrufun daha iyi kapasite kullanımı, tedarik ve lojistikten avantajlarından gelmesi bekleniyor. Sinerjilerin %30’unun yakın dönemde (1-1,5 yıl) gerçekleşmesi ve geri kalanının ise 4-5 yılda kademeli olarak tamamlanması bekleniyor.

Değerleme

Arçelik değerlemesinde İNA analizi kullandık. Hisse, 2023T 4,8x FD/FAVÖK ve 1,6x F/K çarpanları ile global benzerlerine göre %35 ve %18 iskonto ile işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım